نکات مهمی که قبل از استخدام مربی ورزشی باید بدانید

داشتن یک مربی در کنار خودتان برای انجام دادن حرکات ورزشی خیلی مفید خواهد بود. در ادامه سعی خواهیم کرد به نکات لازم برای انتخاب این مربی اشاره کنیم.
نکات مهمی که قبل از استخدام مربی ورزشی باید بدانید

اگر قبلاً باشگاه رفته باشید با همه جور مربی برخورد داشته‌اید و چندین تجربه‌ی خوب و بد هم در کارنامه‌ی خود دارید. بودن یک مربی حین ورزش کردن در کنار شما امتیاز بزرگی محسوب می‌شود چرا که علاوه بر اینکه او می‌تواند نحوه‌ی درست انجام دادن حرکات ورزشی را به شما آموزش بدهد اینکه او بر فرایند شما در رسیدن به تناسب اندام نظارت می‌کند بسیار اطمینان‌بخش خواهد بود. اگر قصد دارید که یک مربی ورزشی خوب و مناسب را پیدا کنید ابتدا باید بتوانید چنین مربی‌ای را شناسایی کنید. در ادامه سعی خواهیم کرد توضیح بدهیم که چطور می‌شود یک مربی ورزشی خوب را شناسایی کرد.

 

او کیست؟

بهتر است کمی جاسوس بازی کنید! مربی را در باشگاه تحت نظر بگیرید، ببینید با ورزشکارانش زیاد حرف می‌زند یا کم؟ آیا آن‌ها به ورزشکار فشار وارد می‌کنند یا اینکه سعی می‌‌کنند ملاحظه‌ی ورزشکار را بکنند؟ در ضمن بعضی باشگاه‌های بزرگ‌تر چندین مربی دارند که در ساعات خاصی کار می‌کنند به همین دلیل سعی کنید در ساعات مختلف به باشگاه بروید و مربی‌های مختلف را حین کار ببینید.

 

آن‌ها خودشان کجا آموزش دید‌ه‌اند؟

مربی ورزشی

تعجب خواهید کرد اگر بدانید که چه تعداد باشگاه ورزشی در کشور وجود دارند که از هیچ مرجع خاصی مجوز دریافت نکرده‌اند! به همین دلیل درست مثل هر کسب و کاری که نیاز به مجوز دارد در مورد محلی که مربی مجوز خود را دریافت کرده یا اینکه کجا دوره‌های آموزشی خود را به پایان رسانده تحقیق کنید. در کشور ما چندین مرجع برای دادن مجوز مربی‌گیری وجود دارند: فدراسیون پرورش اندام، وزارت ورزش و فدراسیون آمادگی جسمانی. در ضمن اگر یک مربی با تحصیلات دانشگاهی مرتبط پیدا کردید که خیلی بهتر است. علاوه بر این، بعضی مربی‌ها در زمینه‌ای خاص تبحر دارند که بهتر است آن‌ها را با توجه به اهداف خود انتخاب کنید. مثلاً بعضی مربی‌ها در انجام تمرینات قدرتی تبحر دارند و بعضی دیگر برای تمرین با افراد آسیب‌دیده دارای تخصص‌ هستند.

 

برنامه او چیست؟

مطمئن شوید که مربی هوای شما را دارد نه اینکه به همه یک برنامه تمرینی بدهند. توجه داشته باشید که برنامه‌های ورزشی همه در ابتدا جواب می‌دهند اما با گذشت زمان نیازمند یک روش هوشمندانه جهت ادامه‌ی کار هستید. یک مربی خوب از شما در مورد شرایط سلامتی‌تان خواهد پرسید. در ضمن آن‌ها باید میزان انعطاف‌پذیری، قدرت و مقاومت شما را مورد بررسی قرار بدهند.

 

دانش تناسب اندام بخشی از ماجرا است

مربی ورزشی

ورزش کردن یک تجربه‌ی صرفاً ورزشی نیست و تبدیل به تجربه‌ای عاطفی خواهد شد. مربی هم برای شما تبدیل به فرد بزرگ‌تری می‌شود. بله مربی نیاز به مدارک مربوط به مربیگری و تجربه لازم دارد اما شما باید بتوانید با او ارتباط برقرار کنید تا بتوانید نتیجه بگیرید. تجربه نشان داده که شما وقتی با مربی خود ارتباط لازم را برقرار بکنید در مورد همه چیز با یکدیگر صحبت خواهید کرد. وقتی  با یک مربی واجد شرایط به این مرحله از صمیمیت برسید، مطمئناً نتایج لازم را خواهید گرفت. 

البته نیازی به صمیمیت در حد یک دوست وجود ندارد. شما باید به مربی احترام بگذارید.

 

تبدیل به یک شاگرد علامه نشوید

اگر شما به یک مربی پول بدهید تا به شما آموزش بدهد و بعد هر توصیه‌ی او را مورد بازجویی قرار بدهید رابطه‌ی خود را خراب می‌کنید. بله شما می‌توانید سوال بپرسید اما قرار نیست مرتب او را زیر رگبار سوال برای هر حرکتی قرار بدهید. بهتر است سکوت اختیار کنید و کاری که از شما خواسته شده را انجام بدهید. 

گاهی اوقات اوضاع بدتر هم می‌شود مخصوصاً زمانی که شما توصیه‌های مربی را با یک دوست مطرح می‌کنید و روشی برخلاف چیزی که مربی دستور داده را پی می‌گیرید. لطف کنید و یک‌بار به آینه نگاه کنید و از خود بپرسید که کارشناس این‌جا چه کسی است و من چرا به او پول می‌دهم؟

 

آیا شما آمادگی پذیرش دستورات مربی را دارید؟

مربی ورزشی

وقتی یک برنامه را با مربی خود آغاز می‌کنید باید فردی باشید که انتقاد را می‌پذیرد. اینکه دستورات مربی را دنبال کنید و به او گوش فرا بدهید یک قابلیت بسیار مهم است. اگر به مربی اعتماد کرده‌اید و به او پول پرداخت می‌‌کنید پس بهتر است به قضاوت او اعتماد داشته باشید. پس اگر انتقادی از شما شد حتماً به آن توجه کنید.

منبع: womenshealthmag، thrillist، breakingmuscle

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶۶)
sasanbayzidi
sasanbayzidi
۰۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۳

لایک

mirho3n
mirho3n
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۵

??

MRAMIRI
MRAMIRI
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۸

پرفکت

aalliirreezzaa
aalliirreezzaa
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۴

عالی

Mohammadni
Mohammadni
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۹

Goood job