چطور دیگر نق نزنیم؟

نق زدن از جمله صفات ناپسندی است که برای اطرافیان بسیار آزاردهنده است. در ادامه به بررسی این موضوع و روش‌های مقابله با آن خواهیم پرداخت.
چطور دیگر نق نزنیم؟

خیلی اوقات وقتی نق می‌زنید خودتان متوجه نیستید که در حال نق زدن هستید! نق زدن اغلب به خاطر ایجاد انتظارات مستبدانه صورت می‌گیرد. به عنوان مثال: اگر شما انتظار داشته باشید که همسرتان بعد از پایان غذا خوردن شروع به تمیز کردن ظرف‌ها کند این خلق یک انتظار مستبدانه است، شاید او بخواهد این کار را قبل از به خواب رفتن انجام بدهد. نق زدن زمانی رخ می‌دهد که شما با شریک‌ زندگی‌تان یا همکارتان در مورد انتظارات خود صحبت نمی‌کنید و او عموماً در برآورده کردن آن‌ها شکست می‌خورد.

البته موضوعات نق زدن فقط محدود به امور روزانه نمی‌شود. مردم تمایل دارند در مورد مسائل مهمی مثل: میزان توجه به طرفین، فعالیت جنسی و ... هم نق بزنند. مسئله این‌جاست که اغلب افرادی که نق می‌زنند می‌گویند: یا با راهی که ما مشخص کرده‌ایم همراه شوید یا راه خودتان را بروید که برای فرد مقابل اصلاً عادلانه نیست. به جای اینکه مرتب از طرف مقابل خود خواسته داشته باشید اجازه بدهید یک مکالمه‌ی دو طرفه در رابطه با انتظارات شما شکل بگیرد. در ادامه به معرفی چندین روش برای جلوگیری از نق زدن خواهم پرداخت:

 

انتظارات خود را با صدای بلند بیان کنید

نق زدن

از شریک زندگی‌تان بخواهید تا بگوید که کدامیک مناسب هستند و کدامیک نیستند. این کار سبب کاهش مقاومت طرف مقابل در برابر خواسته‌های شما خواهد شد. اگر فکر می‌کنید که صحبت کردن در مورد زمان شستن ظرف‌ها موضوع خنده‌داری است سخت در اشتباهید. صحبت کردن در مورد این موضوعات به ظاهر کوچک سبب پایان یافتن نق زدن خواهد شد. 

در ضمن وقتی انتظارات شما از طرف مقابل برآورده شد حتماً تشکر کنید. همچنین زمانی که از فردی می‌خواهید کاری را برای شما انجام بدهد از لحنی خصومت آمیز استفاده نکنید.

 

حق با شما نیست شما فقط عصبانی هستید

نق زدن کار هوشمندانه‌ای نیست بلکه بیان کردن احساسات منفی است. اگرچه عصبانیت در مواقعی که موضوعی جدی پیش می‌آید منصفانه به نظر می‌رسد اما یک چیز را باید بدانید: نق زدن جواب نمی‌دهد.

افراد، زمانی که طرف مقابل یک کار منفی را انجام می‌دهد و نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند مستاصل می‌شوند. بنابراین میزان انرژی منفی خود را نسبت به دیگران بالا می‌برند.

 

احساسات مثبت را تقویت کنید

نق زدن

تکنیکی که بیشتر در تغییر رفتار انسان‌ها موثر است تقویت احساسات مثبت است چرا که استفاده از تکنیک‌های حمایتی غیرمقابله‌ای وسیله‌ای قدرتمند برای تغییر است. شاید شما بخواهید به خاطر تاخیر، همسرتان را سرزنش کنید اما این کار را نکنید. از موقعیت فاصله بگیرید یا با یکی از دوستان خود تماس بگیرید و خودتان را خالی کنید. بعداً زمانی که آرام شدید و همسرتان بیشتر آمادگی پذیرش یک مباحثه را دارد به او بگویید که چقدر دلتان برای شب‌هایی که در کنار یکدیگر شام می‌خورده‌اید تنگ شده است. با تاکید روی عشق به جای نفرت شانس بیشتری خواهید داشت تا قلب دیگران را به دست آورید تا اینکه بخواهید روی نقاطی دست بگذارید که فقط باعث عصبانیت می‌شوند.

 

با استعاره و کنایه صحبت نکنید

این جمله به نظر آشنا نیست؟ عزیزم وقتی ساندویچت را تمام کردی می‌توانی خرده‌های نان را از روی میز تمیز کنی؟ این جمله یک درخواست است اما زمانی که با لحنی کودکانه ادا می‌شود آزاردهنده می‌شود. شاید متوجه نباشید اما در لابه‌لای این جملات بار عاطفی منفی زیادی قرار دارد.

نق زدن

اگر بعد از گذشت زمانی درخواست شما مورد ملاحظه قرار نگیرد، شمایی که نق می‌زنید تعجب خواهید کرد، چرا؟ ذهن شما تعجب می‌کند که آیا او مرا دوست ندارد؟ او تنبل است و این سوالات به این جمله تبدیل می‌شوند که من نمی‌توانم به او اعتماد کنم یا من نمی‌توانم به او تکیه کنم یا او به چیزهایی که من می‌خواهم احترامی نمی‌گذارد.

شما نباید از ریختن مقداری خرده نان روی میز به عنوان استعاره‌ای از نوع رابطه‌ی خود بهره‌برداری کنید. این موضوع ربطی به این ندارد که او به شما اهمیت نمی‌دهد. شاید به این خاطر است که او ابداً اهمیتی به خرده نان نمی‌دهد!

 

برای افرادی که مورد نق زدن قرار می‌گیرند: انجامش بدهید

آیا از اینکه همسرتان مرتب به خاطر کارهای کوچک اشتباهی که انجام می‌دهید  نق می‌زند، کلافه شده‌اید؟ فقط یک کار ساده انجام بدهید: انجامش بدهید! مگر برداشتن جوراب‌ها یا مقداری خرده‌ نان از روی میز چقدر طول می‌کشد؟! اگر موضوع خیلی ساده است اصلاً ارزشش را ندارد که یک دعوا راه بیندازید.

 

برای افرادی که نق می‌زنند: بی‌خیال شوید

نق زدن

به جای اینکه بر سر همسرتان فریاد بکشید که چرا حوله‌ی خیس را روی زمین رها کرده‌ است یا حوله را خودتان از روی زمین بردارید یا اینکه بگذارید همان‌ جا بماند! (دفعه بعد که حمام می‌رود شما نیستید که از آن حوله کثیف استفاده می‌کنید!!) اگر مسئله آن‌قدر ساده است که حل کردن آن کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد چرا باید خودتان را آزار بدهید. 

 

از تصاویر استفاده کنید

اگر همسرتان فراموش می‌کند تا در کمد لباس‌ها را ببندد و با صحبت کردن این مشکل حل نمی‌شود می‌توانید کاغذی روی در کمد نصب کنید و روی آن بنویسید: وقتی در کمد را نمی‌بندی همسرت خیلی عصبانی می‌شود! 

اتفاقی که به احتمال زیاد می‌افتد خندیدن همسرتان خواهد بود و در ادامه تغییر این عادت آزاردهنده! گاهی اوقات می‌توان با استفاده تکنیک‌های تصویری مشکلات را حل کرد. این کار را با فرزندان خود هم انجام بدهید.

 

این موضوع را شخصی نکنید

نق زدن

دکتر تانیا چارترند مادر دو کودک می‌گوید: من همیشه از این توانایی همسرم که می‌تواند تمام درخواست‌های مربوط به کارهای خانه را نادیده بگیرد در شگفت می‌ماندم. جالب اینجاست که همسر او نیز یک روانشناس است. 

افرادی که در مقابل نق زدن مقاومت می‌کنند به نوعی دارای مشکل کنترل هستند. افرادی مثل همسر این خانم دکتر نق زدن را تهدیدی برای استقلال خودشان می‌بینند. بنابراین باید سعی کرد وقتی از او درخواستی دارید کاری کنید تا او تصور کند که تصمیم‌گیرنده خود اوست. دکتر تانیا می‌گوید: اگر من به همسرم بگویم که سر راهت که آمدی شیر بخر احتمالاً با جمله‌ای مثل اینکه: شیر لازم نداریم روبرو خواهم شد. اما اگر مکالمه را با این جمله شروع کنم: فکر می‌کنی برای چند روز آینده شیر به اندازه‌ی کافی در خانه موجود است؟ اگر او جواب مثبت به این سوال بدهد سپس از او درخواست می‌کنم تا خرید را انجام بدهد. این‌گونه نتایج بسیار متفاوت خواهد بود.

 

نتیجه‌گیری

نق زدن

اگر مرتب به خاطر مسائل کوچک با هم دعوا می‌کنید سعی کنید کارهایی عاقلانه و مثبت انجام بدهید. با یکدیگر خوش بگذرانید و دوباره با هم ارتباط برقرار کنید. این کار نوعی سرمایه‌گذاری در رابطه‌ی شما خواهد بود. ایجاد بانکی از احساسات مثبت مهم‌ترین کار شما در رابطه است. وقتی در بانک پول زیادی دارید درآوردن چند ریال آسیبی به شما نخواهد رساند. اما اگر حسابتان خالی است اوضاع خراب خواهد شد.

منبع: womenshealthmag ،chatelaine ،goodhousekeeping

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۵۵)
pedram28
pedram28
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

نق نزن خب

آیدا
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

همیشه باید اراده و انگیزه های مثبت خود رو تقویت کنیم

آناهیتا
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷

توصیه‌های مفیدی بود

آرمین
۱۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸

ممنون مطلب خوب و آموزنده ای بود بویژه بخش با استعاره و کنایه صحبت نکنید، کاملاً باهاش موافقم.

morgan72
morgan72
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

هر روز خانه را تمیز کن، ظرف ها را بشور، زباله ها را بیرون ببر» و... نق زدن های دنباله دار؛ نق زدن های مرتب که نه تنها شریک زندگی و اطرافیان تان را دیوانه و عصبانی می کند؛ بلکه همه را می رنجاند و به صمیمیت و روابط تان که سال ها برای به دست آوردنش زحمت کشیده اید، آسیب می رساند....اما به هر حال ما آدم هستیم و گاهی خسته می شویم و نق هم می زنیم. اما چه کنیم که این گاهی به همیشه نق زدن تبدیل نشود؟! به جای «نق زدن»، این مطلب را بخوانید.

جالب است بدانید برخلاف تصور ما که فکر می کنیم تعریف «نق زدن» را می دانیم و طبق این تعریف فکر می کنیم «نق نقو» نیستیم، باید بدانید نق زدن از تذکر دادن، درخواست کردن، خواهش کردن به صورت زبانی و مداوم و با حالت ناراحتی شکل می گیرد.اگر شخصی با خودش و حتی در درونش فکر کند که «چه یک بار بگویم چه صد بار یک گوشش در است یک گوشش دروازه یا آنقدر گفتم که خودم هم خسته شدم»، این رفتار نشانه بارزی از نق زدن است و اکثر افرادی که نق می زنند، خودشان متوجه نق زدنشان نیستند و فکر می کنند این کار به آنها کمک می کند در حالی که نتیجه عکس می دهد.

زمانی فرد شروع به نق زدن می کند که یک تذکر مفید به یک اصرار تبدیل می شود و وقتی یک تذکر به نق تبدیل شود، افراد از شنیدن آن رنجیده و آزرده می شوند. پس این رفتار به این موضوع بستگی دارد که فرد مورد تذکر چگونه آن را بشنود و به احساس فردی که تذکر می دهد بستگی ندارد.

● خانم ها بیشتر نق می زنندچگونگی حس کردن و احساسات درونی نقش بزرگی در نق زدن و نق شنیدن دارند و با احترام باید بگوییم که خانم ها نقش اصلی در نق زدن را به دلیل همین احساساتی بودن بازی می کنند. زیرا برای آنها مشکل است که در روابط شان مستقیما نیازهایشان را مطرح کنند و در تله نق زدن و نالیدن گرفتار می شوند غافل از اینکه نالیدن و نق زدن مردها را به حالت تسلیم درنمی آورد و یک روند نادرست به وجود می آید: هر چه بیشتر مرد نسبت به خواسته زنش بی اعتنایی می کند زن بیشتر نق می زند و مرد هم کمتر تمایل پیدا می کند که در برابر خواسته زنش واکنش نشان دهد.

نکته مهم بعدی این است که این عمل هم مانند هر عمل و رفتار دیگری یک خیابان دوطرفه است و اگر فردی احساس کند که به خواسته هایش واکنش نشان داده می شود، پس دیگر لازم نمی بیند که مساله را بزرگ کند و در چنین محیطی خیلی راحت می توان جلوی نق زدن را گرفت و هر چه طرف مقابل بهتر واکنش نشان دهد، نق زدن هم کمتر اتفاق خواهد افتاد.

● چگونه نق موثر بزنیم؟اینکه چگونه یک نفر شکوه و شکایت خود را ابراز کند مشخص می کند که فرد مقابل چگونه واکنش نشان خواهد داد. وقتی فردی با حالت عصبانی شروع می کند به انتقاد کردن از دیگری و نق زدن بر سر او، بدن فرد مقابل خطر را احساس می کند و به حالت فرار تغییر حالت می دهد. چون او نمی خواهد با او بجنگد؛ پس از او فرار می کند! هرچند ممکن است این اتفاق مدتی طول بکشد به هر حال اتفاق می افتد پس تا طرف مقابلتان را فراری نداده اید، شعله نق زدنتان را پایین بکشید.● چگونه «نق» نزنیم؟

۱) کنترل آب و هوا: یک تکنیک برای جلوگیری از نق زدن وجود دارد به اسم «کنترل آب و هوا». افراد نیاز دارند یاد بگیرند که چگونه در روابط شان نیازهایشان را بیان کنند و این نیاز به گفت وگو در محیطی آرام دارد که در آن از آنچه شما گفته اید و کرده اید و آنها چه احساسی نسبت به آن داشته اند بتوانند صحبت کنند.۲) عمل گرایی: تکنیک دیگر، عمل کردن به جای سخنرانی است. چگونه؟

نق زدن را بی خیال شوید و به جای آن عمل کنید. مهارت شنیدن فعال به افراد اجازه می دهد تا یاد بگیرند همان طور که با هم حرف می زنند همان طور هم به یکدیگر گوش کنند. اغلب اوقات وقتی افراد گرم گفت وگو با هم بر سر یک موضوع داغ هستند بیشتر سرگرم دفاع کردن از خودشان می شوند و نمی توانند عمیقا به یکدیگر گوش کنند و حرف ها و احساسات هم را نمی شنوند. اگر آنها روش جنگ عادلانه را یاد بگیرند می توانند به خوبی صحبت طرف مقابل شان را بشنوند و دیگر احتیاجی به نق زدن نخواهد بود.۳) یاد ایام: وقتی احساس می کنید می خواهید شروع کنید به نق زدن روی تجربیات مثبتی که در گذشته با آن فرد داشته اید تمرکز کنید. به زمانی که چیزی جز نق زدن شما را به نتیجه رسانده است. به زمانی فکر کنید که چیزی را از آن فرد خواسته اید و او به خواسته شما توجه کرده است. فکر کنید که آن موقع چطور عمل کردید که جواب دلخواهتان را گرفتید. از موقعیت های گذشته درس بگیرید و موقعیت های آینده را تغییر دهید به گونه ای که احتیاج به نق زدن نداشته باشید.● ۶ نکته درباره «نق»

۱) نق می زنید و به شدت پریشان حال شده اید چرا که فکر می کنید اطرافیان شما را درک و به خواسته هایتان اعتنا نمی کنند.۲) هر وقت از فردی خواسته ای دارید به شدت حالت تدافعی به خود می گیرید و اصلا شرایط او را نمی بینید؛ پس نق می زنید.

۳) چیزهایی که شما را آزار می دهند مدام بیشتر و بزرگ تر می شوند.۴) خشم و رنجش شما واگیردار است هر چقدر شما بیشتر آزرده و عصبانی شوید اطرافیان شما هم بیشتر آزرده و خشمگین می شوند.

۵) نقاط ضعف در رابطه تان مرکز توجه تمرکز شما می شوند و نکات مثبت را نمی بینید.۶) و آشکارترین نشانه اینکه شما تمایل به نق زدن دارید این است که: شما یک چیز را حداقل به ۵ شیوه مختلف و در ۵ زمان مختلف گفته اید و هنوز هم آن را ادامه می دهید.