چطور سرعت کتاب خواندن خود را بالاتر ببریم

اگر بتوانیم سرعت کتاب خواندن خود را بالاتر ببریم می توانیم به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنیم و احساس آرامش بیشتری داشته باشیم.
چطور سرعت کتاب خواندن خود را بالاتر ببریم

تاثیرگذارترین افراد روی زمین همگی موافقند که خواندن کتاب یک نقطه‌ی کلیدی برای به دست آوردن موفقیت است. به عنوان یک فرد معمولی شما در طی سال اگر ۲ کتاب هم بخوانید یک اتفاق مبارک است! اما چه می‌شد اگر می‌توانستید بیشتر کتاب بخوانید؟! اگر در طی سال بتوانید ۲۰ کتاب بخوانید مطمئناً کیفیت زندگی شما متفاوت‌تر خواهد بود. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

چرا کتاب خواندن این‌قدر سخت به نظر می‌رسد؟

یکی از دلایلی که باعث کند شدن سرعت کتاب خواندن می‌شود این است که ما موقع خواندن، واژه‌ها را به زبان می‌آوریم و این موضوع سبب کاهش سرعت کتاب‌خوانی می‌شود. از طرفی تصور می‌کنیم که باید معانی تک تک کلمات را درک کنیم و همین موضوع سبب کاهش سرعت می‌شود. 

پس می‌توان گفت همین موضوع سبب می‌شود تا کتاب خواندن برای ما زجرآور شود.

 

با چشمان خود بخوانید

مطالعه

چرا شما واژه‌ها را به زبان می‌آورید؟ به دوران مدرسه که بازگردید به یاد خواهید آورد که از شما می‌خواستند تا کتاب‌ها را بلند بلند بخوانید و این عادت گویا با شما مانده است. به همین دلیل سرعت خواندن ما به اندازه‌ی سرعت صحبت کردن‌مان کاهش پیدا می‌کند.

چطور می‌توان جلوی این اتفاق را گرفت؟

همه چیز به درک این موضوع باز می‌گردد که کلمات مهم نیستند و این مفهوم است که اهمیت دارد. مغز تمایل دارد باور کند که برای درک مفهوم باید تمام کلمات را بخواند. شما باید به این باور برسید که برای درک مفهوم نیازی به درک تک تک کلمات ندارید.

البته این کار به معنای کاستن از کیفیت نیست. 

 

از خواندن کلمات در ذهن هم خودداری کنید

کتابخوانی

اینکه کلمات را در ذهن خود بخوانیم هم عادتی است که در اغلب افراد پیدا می‌شود. از بین بردن این عادت سبب افزایش سرعت خواندن شما خواهد شد. می‌توانید برای شروع با جویدن یک آدامس یا خوردن سبب شوید تا جلوی خواندن این کلمات در ذهن را بگیرید.

از انگشتان خود استفاده کنید

برای اینکه جلوی حواس‌پرتی ذهن را بگیرید می‌توانید مثل کودکان با انگشتان دست کلمات را دنبال کنید. این کار سبب افزایش تمرکز شما در حین خواندن می‌شود. زمانی که از انگشتان خود استفاده می‌کنید حرکت انگشتان خود را متوقف نکنید. از همه مهم‌تر اینکه سرعت انگشت شما باید ثابت شود و به مرور زمان آن را افزایش بدهید.

یک نگاه کلی به کتاب بیندازید

کتابخوانی

شما با دیدن تریلر یک فیلم می‌توانید با مفهوم کلی آن فیلم آشنا شوید همین موضوع در مورد خواندن یک کتاب نیز صدق می‌کند. برای اینکه به صورت کلی به یک کتاب نگاه کنید از شروع تا انتهای متن را اسکن کنید. توجه خاصی به سرتیترها، زیرتیترها، هر قسمتی که بولد شده یا با فونت‌های متفاوت درج شده بیاندازید. برای ایجاد یک تصویر بزرگ سعی کنید به ابتدا و نتیجه‌گیری مطلب نگاه کنید. حتماً به تصاویر و جداول دقت کنید.

متمرکز بمانید

به سرعت خواندن همراه با درک درست نیازمند تمرکز است. بنابراین صداهای اضافی و تمام چیزهایی که سبب حواس‌پرتی می‌شوند را دور بیندازید. اگر متوجه شدید که ذهن شما به سمت موضوع دیگری هدایت شده به آرامی و بدون استرس دوباره توجه خود را به متن متوجه کنید. بعضی‌ها عادت دارند که یک جمله را می‌خوانند و دوباره از اول شروع به خواندن می‌کنند این امر سبب کاهش سرعت خواندن به میزان زیادی می‌شود. 

نیازی نیست همه کلمات را بخوانید

به طور متوسط افراد با یک نگاه می‌توانند بین سه یا پنج کلمه را بخوانند. بنابراین به جای اینکه کلمه به کلمه بخوانید سعی کنید این سه یا پنج کلمه را به صورت یک واحد بخوانید. روی کل کلمات تمرکز کنید و به ابتدا و انتهای آن توجه نشان ندهید. 

یک خلاصه تهیه کنید

کتابخوانی

کار شما با خواندن مطلب تمام نمی‌شود بعد از اینکه خواندن تمام شد چند جمله بنویسید و متن را خلاصه کنید. بررسی کنید که آیا خواندن این متن به سوالات شما پاسخ داده است یا نه؟ با کمک این روش مطلبی که خوانده‌اید شانس بالاتری خواهد داشت تا در ذهن شما بماند.

استراحت‌های کوتاه داشته باشید

این زمان‌های کوتاه استراحت سبب می‌شود که به مسائلی فراتر از کتابی که در پیش رو دارید فکر کنید. کمی تحرک داشته باشید و به اطراف نگاه کنید. البته این زمان را به دقت کنترل کنید که از حد مجاز فراتر نرود. انجام یک کار فیزیکی در این مدت زمان می‌تواند انرژی را به شما بازگرداند.

منبع: lifehack ،lifehacker ،developgoodhabits و mentalfloss

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۳)
آرمین
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷

ممنون مطلب مفید و آموزنده ای بود.

آیدا
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۲

آموزنده بود ممنون

mhrahmati
mhrahmati
۲۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

اگه اهل مطالعه نیستیم بهتره که اول با مطالعه کتاب هایی شروع کنیم که دارای عناوین و یا تصاویر هست و با افزایش تمرکز و انگشت و ... راحت تر کتاب خوانی کنیم

رامین
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

اکثرا کلمات رو نخونیم خیلی تو کتاب خوندن باعث تسریعه

رامین
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

عاشق کتاب خوندنم مرسی