چرا شاغل بودن باعث افزایش وزن می‌شود؟

این روزها شغل‌هایی که انتخاب می‌کنیم دارای تحرک کمتری هستند و همین مسئله به همراه فاکتورهای دیگر باعث افزایش وزن می‌شوند. در این مطلب می‌خوانید که چرا شاغل بودن باعث افزایش وزن می‌شود.
چرا شاغل بودن باعث افزایش وزن می‌شود؟

این روزها که بیشتر شغل‌ها دارای کمترین میزان فعالیت فیزیکی است و افراد دائم در حال کار کردن با کامپیوتر هستند و بیشتر زمان خود را پشت میز سپری می‌کنند، میزان افزایش وزن از طریق پشت میز نشینی و شاغل بودن افزایش یافته است.نشستن پشت میز، آن هم به مدت طولانی ضررهایی برای بدن دارد که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است. امروز در بنیتا به این مطلب می‌پردازیم که چرا با شاغل بودن احتمال بیشتری برای افزایش وزن داریم و برای پیشگیری از این مسئله چه کارهایی باید انجام داد. در ادامه با ما همراه باشید.

 

خوردن خوراکی‌های غیر ضروری با همکاران

کاهش وزن و لاغری

ممکن است تولد همکارتان باشد یا یکی از آن‌ها شیرینی‌هایی که خودش پخته است را به شرکت بیاورد یا شاید هم کیکی که دستپخت مادربزرگش است را به شما تعارف می‌کند و نمی‌توانید از هیچ‌کدام از این‌ها بگذرید. اما همین‌‌ها که شاید تنها یک تکه از آن‌ها را بخورید، باعث می‌شود وزن شما زیاد شود. وقتی‌که این خوراکی‌های وسوسه برانگیز جلوی چشم باشند، شانس خوردن از آن‌ها هم بالاتر است. پس بهتر است خوراکی‌های خوشمزه اما مضر را در یک ظرف دربسته و دور از دید خود قرار دهید و وقتی‌که همکارتان از این خوراکی‌ها به شما تعارف می‌کند خیلی مودبانه جواب منفی بدهید.

خوردن غذاهایی که ارزش غذایی بالایی ندارند

صبح تصمیم می‌گیرید که غذایی معمولی مانند آنچه در منزل می‌خورید سفارش دهید؛ یک ناهار سالم. اما زمانی‌که ساعت ناهار می‌رسد متوجه می‌شوید که گرسنگی فشار زیادی به شما آورده است. روز سختی را داشته‌اید و نمی‌‌توانید در برابر وسوسه‌ی سفارش پیتزا مقاومت کنید. پس قول می‌دهید که از فردا رژیم غذایی سالم خود را حفظ کنید. این قول کمی آشناست نه؟

یک لیست از هر آنچه در طول یک هفته می‌خورید تهیه کنید. این کار به شما کمک می‌کند برنامه‌ی غذایی خود را کنترل کنید و آن را بر هم نزنید. همچنین می توانید خوراکی‌های سالم با خود به محل کارتان بیاورید تا از پرخوری جلوگیری کنید.

دما و نور بر اشتهای شما اثر می‌گذارد

دانشمندان متوجه شده‌اند که اتاق‌هایی که نور کافی ندارند باعث افزایش اشتها می‌شوند و میل شما برای خوردن بیشتر می‌شود. همین قانون درباره‌ی دمای اتاق نیز صدق می‌کند. بهتر است بیرون بروید و در هوای آزاد کمی قدم بزنید. این کار روی روحیه‌ی شما اثر مثبتی دارد. اگر هوای دفتر کارتان سرد است، یک لباس گرم با خود به همراه بیاورید تا سرمای هوا شما را به خوردن خوراکی‌های بی‌ارزش ترغیب نکند.

اضافه کاری

کاهش وزن و لاغری

اضافه کاری هم می‌تواند عاملی برای اضافه وزن باشد. نداشتن وقت کافی باعث می‌شود شما ورزش کردن و فعالیت‌های فیزیکی را حذف کنید. به علاوه، کمبود خواب تنظیمات هورمونی را به هم می‌زند و بر اشتهای شما تاثیر می‌گذارد. همین مسئله باعث می‌شود احساس گرسنگی بیشتری داشته باشید. برای حل این مشکل از هر زمانی که دارید استفاده کنید. اگر وقت ورزش کردن ندارید، به جای استفاده از آسانسور یا پله برقی از پله‌ها استفاده کنید یا به جای استفاده از ماشین و اتوبوس، پیاده‌روی کنید. با این روش نه تنها فعالیت فیزیکی خواهید داشت، بلکه  خستگی ناشی از این فعالیت باعث می‌شود در شب خواب راحت‌تری داشته باشید.

استرس و فشار کار

استرس مداوم در ساعات کاری یکی از دلایل اصلی اضافه وزن است. استرس بالا می‌تواند باعث افزایش سطوح هورمون کورتیزول شود که میل شما به مصرف شکر را افزایش می‌دهد. فعالیت‌های فیزیکی و خواب کافی ممکن است کمک‌کننده باشد. باید به خاطر داشته باشید که غذا دوست شما نیست و نمی‌تواند مشکلات شما را حل کند. راه‌های دیگری برای کاهش سطح استرس وجود دارد. برای مثال می‌توانید نفس عمیق بکشید یا نرمش‌های کششی و آرامش‌بخش انجام دهید.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۵)
Amirhosseinaasb
Amirhosseinaasb
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۵

ولی اگر انسانی به فکر تناسب اندام باشد می‌تواند به برخی از این خواسته ها نه بگوید

pedram28
pedram28
۱۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

مرسی

Iran21
Iran21
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴

ممنون

Iran21
Iran21
۱۸:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳

عالي

saeedeh12
saeedeh12
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱

ماهم اینجا سرکار دائما داریم میخوریم، تحرکم که نداریم