زنان خود ساخته: کلاری فیورینا [قسمت دوم/پایانی]

از نمونه های بارز زن موفق می توان به کلاری فیورینا که یک کارآفرین موفق در زمینه کسب و کار هستن، اشاره کرد.
زنان خود ساخته: کلاری فیورینا [قسمت دوم/پایانی]

در قسمت قبل به بررسی زندگی کلاری فیورینا پرداختیم. ابتدا زندگی و تحصیلات این بانوی موفق را بررسی کردیم سپس به فعالیت‌های تجاری وی نگاهی انداختیم، از ورود او به عنوان کارآموز مدیریتی در AT & T، تا تبدیل شدنش به یکی تاز موفق ترین مدیر عامل‌های جهان! در ادامه میخواهیم فعالیتهای تجاری او  را برای شما شرح دهیم.

 

ادامه فعالیت‌های تجاری از قسمت قبل:

ارائه سرورهای HP به NSA

فیورینا در یک مصاحبه با مایکل ایزیکوف در سپتامبر ۲۰۱۵ گفت که در هفته‌های پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۰۱، از مایکل هایدن، مدیر آژانس امنیت ملی، درخواست کمک در ارائه سرورهای کامپیوترهای HP به NSA برای گسترش نظارت را ارائه کرده است. هیدن تأیید کرد که درخواست سرورهای HP را به‌عنوان بخشی از Stellar Wind، برنامه نظارت NSA در سال‌های ۲۰۰۱-۲۰۰۷ انجام داده است، اما جزئیات آن در آن زمان به فیورینا نشان نداده بود. فیورینا اذعان کرد که او درخواست هیدن را انجام داده است. فیورینا در سال ۲۰۱۵ گفت: من احساس کردم وظیفه من بود که کمک کنم و به همین ترتیب هم این کار را انجام دادیم و افزود: آن‌ها یک برنامه کامل را رام کردند و نیاز به مقدار زیادی توانایی ذخیره اطلاعات داشتند تا بتوانند کل مجموعه را از تهدیدات در امان نگه دارند. آنچه در آن زمان می‌دانستم، این بود که ملت ما مورد حمله قرار گرفته بود. هیدن همچنین درخواست کرد که فیورینا به آژانس مشاوره دهد «در مورد اینکه چگونه سازمان سیا می‌تواند مأموریت جاسوسی مخفیانه‌ی خود را در افزایش نفوذ در فرهنگ ملت‌ها و دولت‌ها حفظ کند» با این حال، فیورینا به این سازمان توصیه کرد که «تا آنجا که ممکن است، همه‌چیز شفاف باشد».

تغییرات فرهنگی در HP

مدیر قبل از فیورینا در HP بر جایگزینی و ورود فردی خارج از مجموعه تأکید داشت، زیرا او معتقد بود که این شرکت مغرور شده و تصمیم‌گیری‌های مبتنی بر انطباق، مانع رشد شرکت شده است. فیورینا مدت کوتاهی پس از ورود سه تغییر عمده را ایجاد کرد: جایگزین کردن سود با پاداش‌های اعطا شده، کاهش واحدهای عملیاتی از ۸۳ به ۱۲و ادغام زیرمجموعه‌های تابعه.

فیورینا

فیورینا در برابر واکنش‌های شدید کارمندان HP و جامعه تکنولوژیک در برابر نقش برجسته او در جایگزینی فرهنگ کار اخلاقی (HP Way) و هدایت منطقی، قرار داشت که مانع نوآوری او می‌شد. تغییرات در فرهنگ HP و درخواست کاهش هزینه‌های داوطلبانه برای جلوگیری از اخراج (و پس از آن بزرگ‌ترین اخراج در تاریخ HP)، باعث شد که در بررسی‌هایی که صورت گرفت میزان رضایتمندی کارکنان که قبلاً در ایالات‌متحده در بالاترین سطح قرار داشت، به شدت کاهش پیدا کرده و «ناامیدی گسترده» و عدم اعتماد در کارمندان به‌شدت افزایش یافته بود. فورینا گاهی اوقات در جلسات با صدای بلند فریاد می‌زد و به هیئت‌مدیره الکترونیک HP هشدار می‌داد.

به گفته‌ی Fiscal Times، فیورینا و دیگران استدلال کرده‌اند که او «زمینه را برای پیشرفت HP برای جانشینان بعدی خود فراهم کرد» و این‌که فرهنگ او HP را تکان داد تا بتواند در فضای اینترنتی رقابت کند.

آی‌پاد HP

در ژانویه سال ۲۰۰۴، فیورینا قراردادی را با استیو جابز، بنیان‌گذار اپل، برای آی‌پاد + HP - یک آی‌پاد با نام تجاری که از طریق کانال‌های خرده‌فروشی HP فروخته شد، اعلام کرد. به‌عنوان بخشی از توافق، HP تا دسامبر ۲۰۰۶ از فروش محصولاتش به رقبای آی‌پاد منع شد و HP موافقت کرد که iTunes را بر روی هر رایانه‌ای که فروخته می‌شود نصب کند. دو روز قبل از آنکه فیورینا این توافق را اعلام کند جابز اعلام کرد محصول جدید، آی‌پاد مینی را عرضه می‌کند و فیورینا را در شرایط بدی قرار داد. HP نتوانست نسخه‌های جدیدتر iPod را به‌موقع به فروش برساند و تا چندین ماه مجبور به فروش دستگاه‌های قدیمی شدند. علاوه بر این، اپل فروش آی‌پاد خود را از طریق همان کانال‌های خرده‌فروشی انجام داد. درنتیجه، در اوج این برنامه، فروش آی پد + HP تنها بخش کوچکی از کل فروش آی‌پاد بود. در ژوئیه ۲۰۰۵، پس از قبول استعفای فیورینا از مدیرعاملی، مارک هرد، جانشین وی، قرارداد HP با اپل را تنها چند روز پس از دریافت حکم مدیرعاملش با نام «تصمیم بسیار سمبلیک» به پایان رساند.

کلاری فیورینا

استیون لووی، در سال ۲۰۱۵ در مورد این توافق‌نامه، نوشت «استیو جابز به‌طور صریح او و سهامداران را فریب داده است. با تصمیم فیورینا مبنی بر پذیرش آی‌پاد به‌عنوان پخش‌کننده موسیقی HP، جابز به‌طور مؤثر نرم‌افزار [iTunes] را به‌صورت رایگان بر روی میلیون‌ها کامپیوتر نصب کرده و رقیبانش را از صحنه خارج کرده و اپل را به‌عنوان شرکت برتر معرفی کرده و معتقد است اپل چیزی را از دست نداده است»

نظر او درباره آموزش

درحالی‌که انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا در حال اجرا بود، فیورینا منتقد استانداردهای دولت مرکزی است و در ماه مه سال ۲۰۱۵ میلادی، آن‌ها را نمونه‌ای از «ابعاد سنگین و استاندارد» و «بوروکراسی واشنگتن» نامید. در فوریه‌ی ۲۰۱۵ میلادی، فیورینا گفت: «برنامه‌هایی مانند هیچ کودکی بدون پشتوانه نیست، مبارزه با نژادپرستی و بوروکراسی برنامه‌های بزرگی هستند که کشور ما را رو به نابودی می‌برند».

این در حالی بود که او در سال ۲۰۱۰ میلادی، در انتخابات سنای ایالات‌متحده در کالیفرنیا موضع خود را در زمینه سیاست‌های آموزشی فدرال بیان کرد. فیورینا در آن مبارزه مقاله‌ای را منتشر کرد که در آن «به‌شدت از پاسخگویی متریک در مدارس حمایت کرد» و عنوان کرد که «برنامه‌ی هیچ کودکی بدون پشتوانه نیست را به‌عنوان یک برنامه با استانداردهای بالا معرفی کرد و پیشنهاد داد که از این برنامه برای سنجش مقیاس‌های بین‌المللی استفاده شود».

همچنین در سال ۲۰۱۰ میلادی، فیورینا از یک برنامه برای ارائه کوپن‌های حمایتی برای مناطق یا محله‌ها و یا دانشجویانی که بیشترین نیاز را دارند، حمایت کرد. در سال ۲۰۱۵، فیورینا همچنین عنوان کرد که از این برنامه برای دانش آموزان و کمک‌هزینه تحصیلی آن‌ها نیز حمایت می‌کند.

زن موفق

فیورینا در کنفرانس مبارزات انتخاباتی کنگره‌ی سال ۲۰۱۵ گفت که پیشنهاد پرزیدنت اوباما برای کالج رایگان عمومی، ما را از این واقعیت که مدارس و دبیرستان‌های ما از حد مطلوب بسیار فاصله دارند، غافل کرده است.

در یک سخنرانی در ماه می سال ۲۰۱۵، فیورینا تأکید کرد که دولت فدرال «در چند سال اخیر تحت مدیریت اوباما، صنعت وام دانشجویی را ملی کرده است.» مرکز سیاست عمومی آننبرگ، اعلام کرد که «فیورینا توضیح گمراه‌کننده ارائه کرده است» زیرا وام‌های دانشجویی خصوصی و فدرال مانند گذشته، در دسترس همه‌ی دانشجویان قرار دارد.

 

زندگی شخصی

فیورینا با تد بارتل، همکلاسی استنفورد، در ژوئن ۱۹۷۷ میلادی، ازدواج کرد. آن‌ها در سال ۱۹۸۴ میلادی، طلاق گرفتند. او در سال ۱۹۸۱ به فرانک فیورینا، مدیر اجرایی AT & T معرفی شد و در سال ۱۹۸۵ ازدواج کردند. این برای هر دوی آن‌ها ازدواج دوم بود. فیورینا گفته است که آن‌ها می‌خواهند فرزندان خود را با هم بزرگ کنند. فرانک فیورینا پس از بازنشستگی از AT & T در سال ۱۹۹۸ میلادی، در سن ۴۸ سالگی، همسرش را در زندگی حرفه‌ای همراهی و پشتیبانی می‌کند.

فرانک فیورینا از اولین ازدواجش دو دختر داشت، ترسی و لوری آن. مادر آن‌ها، پاتریشیا، پس از طلاق حضانت هر دو فرزندش را بر عهده گرفت. فیورینا در بازگرداندن دختران شوهرش، به فرانک بسیار کمک کرد. لری آنه، درگیر اعتیاد و الکل شد و علی‌رغم تلاش و مبارزه بسیار برای ترک اعتیادش، در سال ۲۰۰۹ میلادی در سن ۳۵ سالگی درگذشت.

در فوریه‌ی ۲۰۰۹ میلادی، فورینا به سرطان سینه مبتلا شد و پزشکان سرطان مرحله‌ی دوم را برای وی تشخیص دادند. او در ماه مارس ۲۰۰۹ میلادی در بیمارستان استنفورد تحت عمل جراحی بر روی هر دو سینه قرار گرفت و سپس شیمی‌درمانی و بعد پرتودرمانی را انجام داد که در طی مراحل شیمی‌درمانی موهای خود را از دست داد. پزشکان به وی «پیش‌آگهی عالی برای بازیابی کامل سلامت» دادند. در اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی، در طی مبارزات انتخاباتی خود برای انتخابات مجلس سنای ایالات‌متحده در حمایت از باربارا بوکسر، فورینا به طنز خطاب به طرفدارانش گفت: «من باید بگویم پس از شیمی‌درمانی، باربارا بوکسر دیگر ترسناک نیست.»

مدیر عامل اچ پی

با توجه به اسناد مالی منتشر شده توسط کمپین فیورینا در ژوئن ۲۰۱۵، او و شوهرش دارایی‌ای معادل ۵۹ میلیون دلار دارند. فیورینا درآمد مالیات بر درآمدی را که او و همسرش در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۲ میلادی به‌طور مشترک عرضه کرده‌اند، منتشر کرده‌اند؛ در آن سال‌ها فیورینا درآمد خود را حدود ۲ میلیون دلار و درآمد همسرش را ۱.۳ میلیون دلار گزارش کرد.

فیورینا و همسرش در یک خانه در واشنگتن، حومه میسون نک در ویرجینیا زندگی می‌کنند و مشرف‌ به رودخانه‌ی پوتاماک هستند. خانه و محوطه در سال ۲۰۱۵ به مبلغ ۶.۶ میلیون دلار ارزش داشت. فیورینا و همسرش در زمان انتخابات مجلس سنا در سال ۲۰۱۰ در لس آلتس هیلز، کالیفرنیا، حومه‌ی منطقه‌ی خلیج سانفرانسیسکو زندگی می‌کردند. بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ میلادی، فیورینا و همسرش مالکیت یک مجتمع مسکونی در جورج تاون واشنگتن را نیز داشتند که تقریباً نیمی از سال را در آن زندگی می‌کردند. آن‌ها این آپارتمان را به مبلغ ۵.۳ میلیون دلار فروختند.

قسمت قبل را می‌توانید در «زنان خود ساخته: کلاری فیورینا [قسمت اول]» ببینید.

منبع: fortune ،mercurynews ،wsj

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۲۹)
shahrivar1362
shahrivar1362
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱

خاااااص

آرمین
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۶

ممنون مطلب جالبی بود
ایده های خوبی داشته

Hosein2011
Hosein2011
۱۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

عالی بود

آناهیتا
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷

ممنون بابت معرفی و مقاله سپاس

آناهیتا
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۷

خوب بود