من از «نسل آی‌جین» هستم؛ یک قربانی!

امروزه نوجوان هر جامعه‌ای بیشترین جاذبه زندگی را در گوشی‌های هوشمند می‌بیند و درست به همین دلیل از دنیای واقعی بریده است و حتی کار به جایی رسیده که به صراحت می‌گوید که نه تنها حوصله اطرافیان خود را ندارد بلکه از آنها متنفر نیز هست! چه اتفاقی افتاده؟ مگر گوشی‌های هوشمند چه دارند که این گونه نوجوانان دل به آن‌ها بسته‌اند؟
من از «نسل آی‌جین» هستم؛ یک قربانی!
Credit: Mashable

سخت است به طور دقیق بتوان گفت که دوره‌ی گوشی‌های هوشمند از چه زمانی آغاز شده است. عده‌ای به ۹ ژانویه ۲۰۰۷ اشاره می‌کنند زیرا در آن روزگار استیو جابز که از بنیانگذاران شرکت اپل بود از نخستین نسخه‌ی گوشی آیفون ساخت این شرکت رونمایی کرد.

در عین حال باید این نکته را مد نظر قرار داد که گوشی‌های هوشمند پیش از رونمایی و عرضه‌ی رسمی گوشی شرکت اپل وجود داشته است. برخی نیز معتقدند که دوره‌ی گوشی‌های هوشمند از ۱۰ ژوییه ۲۰۰۸ آغاز شده است. یعنی در زمانی که فروشگاه محصولات و نرم‌افزارهای شرکت اپل با نام اپ استور (App Store) شروع به کار کرد. فروشگاه اپ استور در حقیقت آغاز به کار رسمی دستگاه‌هایی بود که کاربران پیش‌تر آن‌ها را خریداری کرده بودند زیرا به آن‌ها کمک کرد تا دریابند که گوشی در دست آن‌ها به چه برنامه‌ها و نر‌افزارهایی که در اصطلاح تخصصی به آنها «اپلیکیشن» یا «اپ» (application) گفته می‌شود نیاز دارد.

نوجوانان

Credit: safety

درست است که با آغاز خیزش یا نهضت گوشی‌های هوشمند بسیاری از کارها آسان شد و برای مثال دیگر هیچ راننده‌ای برای حرکت از نقطه «الف» و رسیدن به نقطه «ب» دیگر سرگردان نمی‌شود و نیازی به پرسیدن نشانی از این و آن ندارد و هیچ فرد بیماری دیگر فراموش نمی‌کند که داروهایش را سر ساعت بخورد و نیز هیچ کس دیر یا زود به قرار ملاقات خود نمی‌رسد اما از آن جا که هر سکه‌ای دو رو دارد از سوی دیگر نسل بشر در معرض مشکلات و معضلات جدیدی هم در رهگذر استفاده از تلفن‌های هوشمند شد.

بر پایه‌ی گزارش منتشر شده در مجله آتلانتیک نوجوانانی که در دوره گوشی‌های هوشمند بزرگ می‌‌شوند و بار می‌آیند بیش از نسل‌های پیشین در معرض ابتلا به افسردگی و افکار منفی خودکشی هستند. نویسنده مطلب انتشار یافته در مجله آتلانتیک به نام جین ام. توونگه نوجوانان متولد شده در فاصله زمانی ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۲ را در گروهی با نام «آی‌جین» (iGen) دسته‌بندی کرده است. این افراد همان‌هایی هستند که هیچ گاه نتوانسته‌اند در زندگی خود بدون اینترنت زندگی کنند و به همین دلیل افسرده‌ترین نسل هزاره‌ها به شمار می‌آیند. توونگه تقصیر را به صراحت بر گردن ابزاری می‌گذارد که تلفن‌های هوشمند از دل آن‌ها درآمده است.

نوجوانان

Credit: gmanetwork

بخشی از مشکل این است که گروه آی‌جین از طریق دیجیتال با دوستان و همسالان خود ارتباط برقرار می‌کنند و هر چه بیشتر از تلفن‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند بیشتر دستخوش حس ناآرامی ناشی از نبود تماس و ارتباط با نوع بشر می‌شوند. در این زمینه یک دختر ۱۳ ساله که از ۱۱ سالگی با گوشی آیفون خود وارد فضای مجازی شده است می‌گوید: «برای نسل ما بدون آیپد و آیفون زندگی بی‌معنی است. ما حتی گوشی‌های تلفن خود را بیشتر از آدم‌های دور و برمان دوست داریم.» این حرف دخترک کنایه‌ای است از این که زمام امور نسل نوجوان به دست وسایل الکترونیکی افتاده است. از دیگر سو، وقتی بیشتر دقت می‌کنیم، می‌بینیم به رغم تلاش‌هایی که برای برقراری ارتباط با سایرین می‌کنیم موفقیت چندانی به دست نمی‌آوریم زیرا راستش را اگر بخواهید دیگر مثل قدیم‌ها حوصله آدم‌های دنیای واقعی را نداریم.

این گزارش مجله‌ی آتلانتیک حاوی برخی بخش‌های جالب‌تر نیز هست. به خصوص آن جا که نوجوانان کلاس هشتمی بیش از ۱۰ ساعت در هفته را در فضای مجازی به سر می‌برند و همین امر باعث شده است که ۵۶ بار بیشتر از دیگر همسالان خود که کمتر از رسانه‌های ارتباط جمعی استفاده می‌کنند احساس غم و اندوه به آنان دست می‌دهد. از این اطلاعات همچنین می‌توان به این نتیجه دست یافت که نوجوانانی که به طور میانگین ۲۰ درصد کمتر از همسالان خود در فضای مجازی هستند حس غم و اندوه به آن‌ها دست نمی‌دهد.

نوجوانان

Credit: kvcrnews

به این ترتیب کسانی که با نسل آی‌جین سروکار دارند باید این قانون و قاعده ساده را مد نظر داشته باشند: «هر چه بیشتر نوجوانان به صفحه‌ی گوشی هوشمند خود زل بزنند نشانه‌ها و علایم بیشتری از افسردگی در آنان ظاهر می‌شود.» شما چه در دسته پدر و مادر نوجوان آی‌جین باشید چه خود نوجوان آی‌جین چاره‌ای جز این ندارید که این نکته مهم را همواره در نظر داشته باشید.

منبع: phonearena

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۱)
hedaiat
hedaiat
۱۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

مفید بود

آرمین
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

ممنون مطلب دردناکی بود

pedram28
pedram28
۰۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

ممنون

اردلان
۲۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

الان توی هر زمینه ای نقشی از تلفن همراه می‌بینیم

الناز
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶

مقاله خوبی بود ممنون