زندگی پدران سوئدی و فرزندانشان را در ایران ببینید

 نمایشگاه عكس پدران سوئدی كه در ایران برگزار شده، تعجب، لبخند و تحسین را برای تماشاگران عكس‌های شیرینی از پدران و فرزندانشان به همراه دارد.

زندگی پدران سوئدی و فرزندانشان را در ایران ببینید

 سوئد، از اولین كشورهایی است كه در كنار مرخصی زایمان برای مادران، برای پدران هم این امتیاز را قائل شده كه بتوانند بعد از فرزنددار شدن، از مرخصی با حقوق بهره‌مند شده و چند ماه را در كنار فرزندانشان سپری كنند. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

با این حال، از آنجا كه حتی بعد از گذشت‌ سال‌ها این اتفاق تازه محسوب می‌شود، پدران زیادی هستند كه تجربه كافی از این مساله را ندارند و به دنبال دانستن این هستند كه پدران دیگر چطور با بچه‌داری مواجه می‌شوند. این مساله، چیزی بوده كه یك عكاس سوئدی را بر آن داشته كه وارد خانه سوئدی‌ها شود و لحظاتی از زندگی پدران و فرزندانشان را ثبت كند. یوهان بومان، متولد سال ۱۹۸۲ میلادی (۱۳۶۱ خورشیدی)، عكاس مستقل و آزادیست كه مقیم شهر مالمو سوئد است. او كه خودش هم پدر شده و از این مرخصی بهره‌مند شده، كنجكاوانه لحظاتی را جستجو كرده كه چطور در زندگی عادی، مردان با مسائلی مثل غذا دادن به بچه‌ها، نگهداری از آنها هنگام بیماری، بازی كردن با كودكان و ... مواجه می‌شوند. او این عكس‌ها را در قالب نمایشگاه عكسی به نام «پدران سوئدی» به تصویر كشیده است.

نمایشگاه عکس پدران سوئدی

 پروژه عكس «پدران سوئدی» در كشورهاي زيادی به نمایش درآمده و به صورت كتاب هم منتشر شده، این عكس‌ها تاثیر زیادی بر مردان و زنان با فرهنگ‌های مختلف داشته و یوهان باومن با این عكس‌ها جوایز متعددی دریافت كرده ازجمله جایزه جهانی عكس‌های خبری، جایزه جهانی عكس سال، جایزه سونی، جایزه انجمن ملی عكاسان خبری، جایزه عكاسی یونیسف، جایزه بزرگ آژانس خبری سوئد و جایزه عكس سوئد.

حالا ایرانی‌ها هم می‌توانند به تماشای این عكس‌ها بروند چون «پدران سوئدی» در ایران هم به نمایش درآمده است. این نمایشگاه كه جمعه ۱۸ فروردین در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد، شامل ۲۵ عكس است و دیدن هر كدام از آنها برای ما كه در فرهنگ متفاوتی زندگی می‌كنیم و اغلب وظایف بچه‌داری را برعهده مادران می‌دانیم، جالب توجه است.

نمایشگاه عکس پدران سوئدی

 در این نمایشگاه، مردان و زنان همراه با كودكانشان همراه با لبخند و تعجب در مقابل هر عكس می‌ایستند و با خودشان تصور می‌كنند دنیایی كه مردان هم به اندازه زنان در آن به خانواده توجه نشان دهند، این حق را داشته باشند كه با فرزندانشان وقت بگذرانند، پیوندهای خانوادگی‌شان را تحكیم كنند و ... چه دنیایی است.

كامیار، یك پدر ایرانی كه به دیدن این عكس‌ها آمده، به «بنیتا» می‌گوید: من پیش از این هم در خانه كارهایی را درباره فرزندم به عهده می‌گرفتم، فكر می‌كردم جزو معدود مردانی هستم كه در نگهداری از فرزندشان مشاركت می‌كنند، اما با دیدن این عكس‌ها فهمیدم وظایف بیشتری هست كه می‌توان انجام داد. البته این را هم باید بگویم كه نمی‌توان دقیقا چنین توقعی را از مردان ایرانی داشت چون همانطور كه در توضیحات این نمایشگاه اشاره شده، برای پدران سوئدی مرخصی باحقوق در نظر گرفته می‌شود، ما هم اگر چند ماه مرخصی باحقوق داشتیم مطمئنا بیشتر از اینها وظایف رسیدگی به فرزند را به عهده می‌گرفتیم، اما خب حالا درگیر كاریم و وقتی به خانه می‌رسیم واقعا خسته‌ایم.

نمایشگاه عکس پدران سوئدی

 مهرنوش هم مادری است كه همراه با فرزندش به دیدن این عكس‌ها آمده. او كه با لبخند هركدام از عكس‌ها را نگاه می‌كند، می‌گوید: اگر بخواهیم انصاف داشته باشیم باید بگویم مردان ایرانی بیشتر از گذشته به وظایف خانه و فرزندان رسیدگی می‌كنند. با توجه به این كه اشتغال زنان ایرانی هم امروزه زیاد شده، مردان با آنها همراه‌تر از سابق هستند، اما خب  چیزی كه در این تصاویر می‌بینیم هنوز در بسیاری از خانه‌های ایرانی دیده نمی‌شود. همسر خود من از وقتی كه بچه‌دار شدیم در كارهای خانه بیشتر به من كمك می‌كند با این حال نگهداری از فرزندمان، حمام بردن او، غذا دادن، خواباندن و ... را انجام نمی‌دهد و معتقد است مادران بهتر می‌توانند این كارها را انجام دهند. امروز من به صورت اتفاقی به دیدن این نمایشگاه آمدم اما حتما با همسرم به دیدن این عكس‌ها می‌آیم تا ببیند پدران هم به خوبی می‌توانند این وظایف را انجام دهند و در عین حال لذت هم ببرند.

نكته جالبی كه در این عكس‌ها دیده می‌شود این است كه اغلب این خانواده‌های سوئدی بیشتر از یك فرزند دارند. به گفته مقامات سوئدی، اقدامات حمایتی كه برای فرزندآوری در این كشور انجام شده، توانسته سوئد را چه در بین كشورهای در حال توسعه و چه كشورهای توسعه‌یافته به رتبه خوبی در افزایش نرخ موالید برساند. این در حالی است كه در حال حاضر كشورهای زیادی با كاهش نرخ جمعیت مواجه هستند و حتی ژاپن، سنگاپور و ... نرخ رشد جمعیتی كمتر از سوئد به عنوان یك كشور اروپایی و توسعه یافته دارند.

هرچند ممكن است مرخصی والدینی این نگرانی را به وجود بیاورد كه افراد، شغلشان را بعد از چند ماه نگهداری از فرزندشان از دست بدهند، اما در سوئد این تاكید وجود دارد كه قوانین ضدتبعیض‌آمیزی كه وجود دارد باعث می‌شود هم مادران و هم پدران در چتر حمایتی قانون قرار داشته باشند و از آنها در مقابل كارفرما برای حفظ شغلشان حمایت كافی انجام شود. به همین دلیل افراد با خیال راحت‌تری می‌توانند به فرزندآوری فكر كنند و در عین حال نگران امنیت شغلی‌شان نباشند.

برای دیدن نمایشگاه «پدران سوئدی» می‌توانید تا ۲۵ فروردین به نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران بروید و همچنین برای دیدن عكس‌های این هنرمند در وبسایت شخصی‌اش می‌توانید این نشانی اینترنتی را دنبال كنید: http://www.johanbavman.se/swedish-dads/

 

نمایشگاه عکس پدران سوئدی

اگر دوست داشته باشید می‌توانید سری هم به مطلب «نگاهی به نمایشگاه هنر دوبی ۲۰۱۷» بزنید.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴)
phenomenal
phenomenal
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

جالب بود مرسی

mehdi617
mehdi617
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۴

جالب بود ممنون از شما خانوم حسنی

Samanoske
Samanoske
۱۵:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵

عالی

mohsen_kahn
mohsen_kahn
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۴

بدبختا اینجا گیر قسط و وامند