سناریو تکنوشیک

این سناریو نیز همچنان بر تولید کمتر گازهای گلخانه ای و استفاده حداکثری از تکنولوژی در صنعت دلالت دارد. مصرف کنندگان هوشمند در این سناریو عادات مصرفی خود را تا حدودی تغییر داده اند و لباس ،بازیابی شده و یا مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.....

سناریو  تکنوشیک

این سناریو نیز همچنان بر تولید کمتر گازهای گلخانه ای و استفاده حداکثری از تکنولوژی در صنعت دلالت دارد. مصرف کنندگان هوشمند در این سناریو عادات مصرفی خود را تا حدودی تغییر داده اند و لباس بازیابی شده و یا مورد استفاده مجدد قرار می گیرد.

چرخه حیات البسه عمر بیشتری می یابد و با تغییراتی اندک، مجددا مورد استفاده قرار می گیرد. تولید بیشتر  الیاف مصنوعی و استفاده از تجهیزات مدرن ، باعث کاهش شدید استفاده از نیروهای انسانی می گردد.

 

تعادل سلامت و قدرت

اقتصاد جهانی بیش از هر زمانی پیشرفت کرده و صنایع مختلف با هم در ارتباط تنگاتنگ هستند. سرعت زیاد تولیدات و بازگشت مواد آن به چرخه باعث یک ثبات نسبی در بازارهای جهانی شده چون میزان  تولید و مصرف مواد اولیه بشدت کاهش یافته است و مواد مد نظر کالای جدید از محصولات  قبلی بدست می آید. دنیای آینده از نظر سلامت پیشرفته تر خواهد بود چرا که اجناس بی کیفیت جایی در بین مشتریان ندارند و صنایع سعی در استفاده از موقعیت های هوشمند دارند.

کشورهایی با درآمد پایین نیز در حال تولید ابزار و یا تکنولوژی های جدید تولید هستند تا منابع خود را با کیفیت بالاتر به کشورهای مدرن بفروشند  و سهمی از درآمد صنعت داشته باشند. 

رشد جمعیت و مهاجرت همچنان ادامه دارد و کاهش تولید ، نیاز مبرم استفاده هوشمند را حتی در کشورهای فقیر می طلب و آنها نیز ملزم به استفاده از البسه نسل جدید هستند.

 

قوانین سیاسی

تا بیست سال آینده تغییرات جوی همچنان دغدغه اصلی سیاستمداران است و تمام  قوانین در راستای کاهش تولید کربن است پس صنایع حمل و نقل در مسیر گذار قرار گرفته و قوانین و حمایت ها به سمت  کاهش تولید کربن است.

چین و هند سرمایه گذاری وسیعی در زمینه تحقیق و توسعه و آموزش فن آوری های مدرن کرده اند و عصر جدید"اعتقاد به تکنولوژی" در حال ضهور است و به نظر می رسد هرچقدر چالش ها بزرگتر هستند، نوآوری ها خلاقانه تر گشته اند.

 

پاسخ به تغییرات جوی

انرژی های جایگزین و نحوه توزیع و مصرف آن باعث شده است تا تمرکز تولید از کشورهای پیشرفته برداشته شود. وجود خورشید تابان در آفریقا(بر خلاف اروپای ابری) سبب می شود تا ۶% انرژی متمرکزخورشیدی  (CSP) قاره سبز در آفریقا  تولید گردد. رشد صنعت انرژی در خاورمیانه ، این منطقه را تبدیل به مرکزی برای سرمایه گذاران غربی می کند و در عوض ،آب مورد نیاز خاور میانه  و شمال آفریقا از جنوب اروپا تامین می گردد به تعبیری کشورها فراتر از مرزهای جغرافیایی در حال تهاتر برای تولید مواد اولیه هستند.

رفتار مشتری

نقش انکار ناپذیر شبکه های اجتماعی  جهانی باعث نزدیکی اقوام  مختلف می گردد. "تفکر سبز" در میان افراد میان رده نیز افزایش می یابد. "خرید و فروش  تجربه" در میان افراد رونق فراوانی می یابد و فرهنگ استفاده از چیزی که مال آنها نیست(اجاره و یا قرض گرفته می شود) رواج می یابد.

 "زندگی سبک بال" باعث می گردد تا قدرت مردم برای سفر بیشتر شود و از سویی سبک های زندگی مختلفی را تجربه کنند. در هر منطقه آداب خوراکی  و پوششی متفاوت است و در هر منطقه مسافران مطابق آن محل، زندگی می کنند پس لباس ها و فشن های گوناگونی را تجربه می کنند. استفاده از "Hot Home "(جایی که متعلق به آنها نیست و توسط شبکه ای از دوستان آن را پیدا و مدتی در آن زندگی می کنند) رواج می یابد. این خانه ها در جاهای مختلف جهان موجود است  و افراد از لباسها و لوازم موجود در آن مطابق با شرایط  محیطی آن منطقه  استفاده می کنند. 

فشن های محلی رواج می یابد و حتی تورهای مسافرتی نیز  در هنگام ورود مسافران بسته های فشن را به آنها اهدا می کنند. این بسته ها می توانند به نظر شما و مطابق سلیقه شما  در سایز و رنگ مطلوبتان قبل از عزیمت تهیه و اهدا شود. با توجه به تغییرات سریع و همپوشانی و مشارکت برندهای محلی برای تولید، شاهد البسه ای خواهیم بود که بدون تگ مارک تجاری خاصی عرضه گردد.

 

مواد اولیه

تحقیقات همچنان برای تولید مواد اولیه جدید ادامه دارد. تکنولوژی نانو بیش از پیش رواج دارد. تولید الیاف هوشمند قابل بازیافت رایج می گردد. تحقیق و توسعه در زمانی که تولید الیاف طبیعی مانند کتان کاهش یافته ، گسترش می یابد. بدلیل استفاده کمتر از آب در تولید مواد اولیه ، الیاف "نانو / بایو" الهام بخش محصولات متنوع پارچه ای می گردد.

 بازیافت مواد و ارسال مجدد الیاف قابل بازیافت به چرخه حیات مواد اولیه نیز افزوده گردیده. لباسهای  یونیفرم و البسه مدارس نیز به دلیل اینکه نیاز به مواد اولیه بازیافتی دارد و چندین بار تولید می گردند به صنعت فشن و مد سپرده می شوند.

طراحی و تولید

چین و هند همچنان تولید کنندگان اصلی الیاف طبیعی هستند و اروپا تولید کننده کالاهای لوکس. در بین مدپسندان  هنوز هم افرادی هستند که بدنبال  محصولاتی مرغوب و گران با برچسب "محصول ایتالیا" باشند. 

سازمان ملل قوانین حمایتی برای تولید کنندگان الیاف وضع می کند و میزان کار کشی از کارگران تحت کنترل است.

مردم با شرکت در نظر سنجی کمپانی های تولید کننده ، در تصمیم گیری برای تولید و یا عدم ارایه محصولات دخیل هستند. در واقع این مردم هستند که تصمیم می گیرند چه کالایی با چه رنگی و در چه زمانی باید عرضه گردد.

 

مراقبت از لباسها

در آینده لباس هایی تولید خواهد شد که احتیاج کمتری برای شست و شو داشته باشند. لباسها و یا به بیانی الیاف مصنوعی جدید تنظیم کننده هرمن خواهند بود و میزان تعرق بدن را تا حد زیادی کاهش می دهند. شست و شوی دسته جمعی رایج می گردد. تگ های RFID بر روی لباس ها مشخص می کند صاحب لباس کیست و پس از شست و شو شما می توانید لباسهای خود را از بین انبوه لباسهای شسته شده پیدا و جمع آوری کنید.

لباس های هوشمند با ماشین شست وشو صحبت می کنند. تگ موجود بر روی لباس ، درجه حرارت، میزان پودر شوینده ، آب مصرفی و سایر اقلام را به ما یادآوری می کنند و از سوی دیگر این تگ ها در اثر گرد و غبار ، تعرق و چسبیدن ذرات معلق ، تغییر رنگ می دهند و هنگامی که رنگ آنها به طیف مورد نیاز برای شست و شو رسید، آلارم می دهند که  لباس باید شسته شود.

 Non toxic وspray-n-go،  شعاری مناسب برای پارتی رو هاست. الیاف تا حدی بوی عرق را جذب می کند و نیاز استفاده از گازهای سمی موجود در اسپری ها را از بین می برد.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۹۴)
آوا
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

بسیار خوب بود

saeedeh12
saeedeh12
۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۵

متشکرم ازتون

hedaiat
hedaiat
۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۸

جالب بود

آوا
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

سپاس

آزاده
۱۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۵

عالیه فوق العاده بود واقعان سپاس به خاطر چنین مقالاتی