روز خود را به سادگی در پنج دقیقه بسازید!

مطلبی که می‌خوانید نوشته کت بوگارد، نویسنده آزاد و مستقل، است که در آن به تاثیرات مثبت اعتنا و توجه به هم نوع را با ذکر مثال و مصادیق عینی بیان می‌کند و ضمن برشماری راه و روش درک و تعامل متقابل در پایان و در بخش نتیجه‌گیری ماحصل تجربه‌ی شخصی خود را برای خواننده مطلب تشریح می‌کند.
روز خود را به سادگی در پنج دقیقه بسازید!
Bustle

شما هم اگر همیشه به دنبال روش‌های سریع و ساده برای کاهش اندکی از مشغله و استرس روزانه هستید دست‌هایتان را بالا بگیرید! شما هم‌اکنون دارید دست‌های خود با شور و شوق بالای سرتان می‌چرخانید؟ من هم همین طور!

درست مانند شما، من نیز روزهای پر مشغله‌ای دارم و اگر راه و روش ساده‌ای وجود داشته باشد که بتواند هر روز کاری مرا قدری بیشتر از آن چه هست مثبت کند و اندکی از آشفتگی من بکاهد، با روی باز به استقبالش می‌روم. بنابراین، برای این که اندکی روشنایی به کارهای روزانه‌ام بتابانم تصمیم گرفتم روشی را امتحان کنم؛ این که هر روز به مدت یک هفته به کسی توجه نشان بدهم و از او تعریف کنم.

 

یکدیگر را تحویل بگیریم

sixtyandme.jpg

Credit: Sixtyandme

چه چیز واقعا باعث شد که به فکر تحویل گرفتن دیگران بیفتم؟ راستش، چند دلیل مرا به این راه کشاند.

اول و مهمتر از همه، با خودم فکر کردم که مگر کاری ساده‌تر از این هست که به کسی روی خوش نشان بدهی!؟ این در حالی بود که از شما چه پنهان من اصلا در زمینه‌ی تعریف و تمجید از دیگران بخشنده و سخاوتمند نیستم (همه‌ی ما از کسی که زبان چرب و شیرینی داشته باشد کمی بدمان می‌آید!) وقتی فکرش را می‌کنم، می‌بینم که چه آدم‌هایی وجود دارند که مستحق و سزاوار تعریف و توجه من هستند و فقط کافی است تا آن‌ها را به قول معروف به رسمیت بشناسم؛ آن هم به گونه‌ای که پیش از این کسی بر زبان نیاورده باشد. پیش خودم که حساب کردم متوجه شدم انجام چنین کاری نه سرمایه‌گذاری هنگفت می‌خواهد و نه وقت و انرژی زیادی می‌طلبد.

دوم آن که، متوجه شدم که گاهی اوقات انجام دادن کارهایی مانند تحویل گرفتن دیگران فرصتی برای بهتر شدن روز خود آدم می‌شود. از سوی دیگر، می‌تواند روز طرف مقابل را هم بسازد. یعنی یک نوع بازی برد ـ برد اتفاق می‌افتد.

دست آخر این که دریافتم توجه نشان دادن به آدم‌های دور و برمان چیزی است که بی برو و برگرد حالم را خوب می‌کند. هر چه بیشتر به تعریف و تحسین دیگران عشق بورزم، می‌شود گفت لذت بیشتری از زندگی می‌برم. به همین دلیل بود که دریافتم این کار در نوع خودش تمرینی برای ایجاد فرصت‌های بی‌نظیر در زندگی است که علاوه بر آن به صورت روزانه حس خودم را خوب می‌کند.

 

مهربانی را بیاموزیم

LovePanky.jpg

Credit: LovePanky

پیش از این که دست به این تجربه کوچک اجتماعی بزنم، تصمیم گرفتم آستین‌هایم را بالا بزنم و خودم را برای آشنا شدن با آن چه پیش رویم اتفاق می‌افتد آماده کنم. حالا دیگر من به خوبی می‌دانم که وقتی به آدم توجه و اعتنا نشان می‌دهند حس او خوب می‌شود. در حقیقت، مطالعات ثابت می‌کند که توجه و اعتنا آن بخش از مغز را که مربوط به بخشش و اعطای پاداش می‌شود فعال می‌کند. اما وقتی آدم به دیگران اعتنا می‌کند چطور؟ این کار موجب می‌شود تا فرد روز بهتری را تجربه کند ولی آیا اگر واقعا به دیگران توجه نشان بدهم و مهربانی کنم سودی برای من دارد؟

آن چه من در این خصوص دریافتم این بود که قطعا سود دارد! بررسی‌های بی‌شماری به این حقیقت اشاره می‌کنند که تفکر مثبت و اشاعه‌ی آن می‌تواند در فرد افزایش قطعی و صددرصدی روحیه را به دنبال داشته باشد. برای مثال، پژوهشگران انگلیسی با استناد به مطالعه‌ی میزان رضایتمندی فرد از زندگی به این نتیجه رسیدند که انجام رفتارهای محبت‌آمیز حتی به شکل تصادفی و ناخواسته (عبارت از توجه خشک و خالی به فرد یا حتی خرید یک فنجان قهوه برای او) می‌تواند میزان رضایتمندی او را از زندگی به شکل چشمگیری بالا ببرد.

 

راه و رسم اعتنا کردن به دیگران

SheKnows.jpg

Credit: SheKnows

نیازی به گفتن نیست که من به شخصه از بابت وجود سود و منفت در مهربانی کردن و توجه نشان دادن به دیگران متقاعد شده بودم. از این رو، هر روز به مدت پنج دقیقه و برای یک هفته یکی از دوستان فضای مجازی‌ام را انتخاب و به او مهربانی می‌کردم. از آن جا که بین من و او فاصله وجود داشت، نوع توجه و اعتنایی که میان ما دو نفر حاکم بود از طریق ایمیل رد و بدل می‌شد ولی اگر شما این امکان را دارید تا به کسی به صورت حضوری و چشم در چشم خوبی و مهربانی کنید، توصیه‌ی اکید می‌کنم که قدر این فرصت را بدانید!

یادم هست یک بار ایمیلی برای مدیر وبسایت مورد علاقه‌ام فرستادم و با لحن و زبانی محبت‌آمیز به او که زن هم بود گفتم که چقدر مطالب اخیر سایت او را دوست دارم و این که خبرنامه‌های آن‌ها حاوی نکاتی بود که به هر کسی تلنگر بیداری می‌زد. روز بعد پیامی برای دوست نویسنده‌ام فرستادم و به او گفتم مقاله‌ی جدیدش چقدر به دلم نشسته است! روز دیگر، صفحه‌ای پر از جملات محبت‌آمیز برای معلم سابقم نوشتم و از بابت توصیه‌ها و راهنمایی‌ها مفیدش یک عالمه تشکر و قدردانی کردم.

 

نتیجه

weronika_2.jpg

Credit: Weronika

همچنانی که انتظار داشتم همه‌ی این ابراز محبت‌ها حال و هوای مرا عالی و فوق‌العاده کرد. اما انتظار چه چیزی را نداشتم؟ انتظار نداشتم همه‌ی کسانی که به نوعی از آن‌ها بابت موردی تشکر کرده بودم واکنش نشان بدهند و به من خبر بدهند که چقدر از پیام من سر ذوق آمده‌اند و آن‌ها نیز به همین خاطر از من تشکر و سپاسگزاری کردند.

خیلی خوب است، نه؟ حس کسی را داشتم که یک جریان سرشار از اعمال و رفتار مثبت را هدایت می‌کند که این جریان نه تنها موجب تقویت روحیه‌ی من شده بلکه نتایجی فراتر از چیزی که توقع داشتم به همراه داشته است.

به همین علت است که می‌خواهم به شما توصیه کنم اگر دل و دماغ ندارید و حوصله‌ی هیچ کاری در شما نیست همین الان کاری را که من می‌کنم انجام دهید و فقط با صرف پنج دقیقه از وقت خود به دیگران مهربانی و توجه کنید تا پیامد این کار را به چشم خود ببینید. 

به امید روزی که من و شما نیز پیام مهر و محبت برای یکدیگر ارسال کنیم.

منبع: inc

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۶۱)
matin09146225975
matin09146225975
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۹

زیبا بود

hedaiat
hedaiat
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

مرحبا، زیبا بود

pedram28
pedram28
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵

مرسی

آیدا
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸

رفتار درست در پنج دقیقه واقعا یک روز رو میسازه؟!

fatemeh8645
fatemeh8645
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۳

عالی واموزنده