دکودیزاین/ ورودی های دعوت کننده و تاثیرگذار در خانه [قسمت اول]

ورودی‌ها اولین فضایی هستند که به محض ورود به یک خانه با آنها مواجه می‌شویم. در واقع آنها در یک نگاه اجمالی یک تعریف کلی از نوع چیدمان و شخصیت و سلیقه‌ی صاحب خانه در اختیارمان قرار خواهند داد، پس نباید به هیچ عنوان تاثیر  ورودی‌ها را در مواجهه‌ اول دست‌کم بگیریم. 
دکودیزاین/ ورودی های دعوت کننده و تاثیرگذار در خانه [قسمت اول]

ورودی یک خانه یکی از مهم‌ترین و به جرأت می‌توان گفت تاثیرگذارترین بخش‌های آن خانه است. در واقع ورودی‌ها نوعی فضای راهرومانند و رابط بین فضای بیرونی و داخلی و اولین محلی هستند که هر فردی به محض ورود به یک خانه با آن مواجه می‌شود؛ بنابراین اصلاً اغراق آمیز نیست اگر که بگوییم این بخش بیشترین تاثیر را بر روی میهمانان و تازه واردین می‌گذارد. میهمانانی که به خانه‌ی ما وارد می‌شوند در این محل کفش و پالتوی خود را درمی‌آورند، چتر خود را می‌گذارند و از طرف ما خوشامدگویی می‌شوند، پس باید سعی کنید که این ورودی‌ها تا حد امکان گرم و پذیرا باشند. البته باید بگوییم که متاسفانه اهمیت این فضا در بسیاری از  طراحی‌ها نادیده گرفته می‌شود و درهای ورودی مستقیماً در یکی از فضاهای اصلی، که معمولاً فضای نشیمن است، باز می‌شود. اگر خانه‌ی شما نیز جزو این دسته از خانه‌هاست، این وظیفه‌ی شماست که دست به کار شوید و با استفاده از اشیای گوناگون یک ورودی زیبا برای خانه‌ی خود طراحی کنید. 

در این قسمت قصد داریم راجع به راه حل‌هایی صحبت کنیم که نیاز به ساخت و ساز و هزینه‌ی بیشتری دارند و بیشتر مناسب خانه‌های غیراستیجاری هستند.

تعریف ورودی با ساخت دیوارها

اگر محل قرارگیری در ورودی و شکل فضا به شما این اجازه را می‌دهد، با ساختن دیوار جداکننده یک فضای راهرو مانند ایجاد کنید. می‌توانید ارتفاع دیوار را به شکل نیمه در نظر بگیرید و یا به شکل کامل و از سطح روی آن به عنوان  محلی برای نصب تابلوها و دکورها استفاده کنید. این روش یکی از بهترین روش‌های ایجاد یک ورودی خوب است. 

%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1.1.jpg

 

%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1.2.jpg

قفسه‌های جداکننده

یکی دیگر از راه‌های ساخت فضاهای راهرو مانند استفاده از قفسه‌هاست. برای استفاده از چنین راه حلی لازم است که در ورودی در انتهای یکی از دیوارها واقع شده باشد. می‌توانید قفسه‌ها را با اشیای زینتی یا کتاب‌ها تزئین و یک ورودی زیبا و جذاب ایجاد کنید. 

%D9%82%D9%81%D8%B3%D9%87.1.jpg

 

%D9%82%D9%81%D8%B3%D9%87.2.jpg

تغییر کاربری کمدهای دیواری

یکی از شانس‌های شما در خانه‌ای که دارای فضای ورودی نیست، می‌تواند وجود یک کمد کنار در اصلی برای ساخت یک ورودی دوست‌داشتنی باشد. به این منظور در کمد را جدا کنید و فکر کنید دوست دارید ورودی خود را با چه اشیایی تعریف کنید. می‌توانید داخل فضای ایجاد شده گیره‌هایی برای آویزان کردن لباس و محلی برای نشستن تعبیه کنید یا جاکفشی برای کفش‌ها و یا حتی یک کنسول ساده و آباژور. این موضوع کاملاً بستگی به سلیقه‌ی شما و اینکه بخواهید مهمانان را به محض ورود با چه چیزی مواجه کنید، دارد.

%DA%A9%D9%85%D8%AF%20%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C.1.jpg

 

%DA%A9%D9%85%D8%AF%D8%AF%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C.2.jpg

کمدهای پرطرفدار

اگر از ایده کمد خوش‌تان آمده است ولی در کنار در ورودی خانه‌تان کمد دیواری‌ وجود ندارد، می‌توانید از کمدهایی که کنار دیوار قرار می‌گیرند و یا به نوعی نقش پارتیشن را بازی می‌کنند استفاده کنید. این کمدها محل خوبی برای قرار دادن کت و مانتوی شما و میهمانان در اختیارتان قرار خواهند داد. همچنین می‌توانید کیف خود را آنجا آویزان کنید و کفش‌ها را همیشه در دسترس داشته باشید و در کل یک فضای عالی و مفید برای نگهداری لباس‌ها و وسایلی که هر روزه برای بیرون رفتن لازم هستند، کنار در ورودی ایجاد کنید. 

%DA%A9%D9%85%D8%AF.1.jpg

 

%DA%A9%D9%85%D8%AF.2.jpg

 قلاب‌ها و نیمکت

در صورتی که نمی‌خواهید برای سر و سامان دادن به لباس‌ها و کیف‌هایی که استفاده‌ی روزمره دارند در قسمت ورودی خانه هزینه زیادی کنید و یا از نظر فضایی محدودیت دارید، می‌توانید با نصب یک ردیف قلاب بر روی دیوار مکان مناسبی برای قرار دادن آنها ایجاد کنید. با این کار در واقع برای خانه ی خود ورودی مشخصی تعریف خواهید کرد. اگر ابعاد فضا به شما اجازه می‌دهد، می‌توانید زیر ردیف قلاب‌ها از یک نیمکت برای نشستن و زیر نیمکت نیز از تعدادی باکس برای نگهداری کفش‌ها و برخی از دیگر وسایل استفاده کنید.

%D9%82%D9%84%D8%A7%D8%A8.1.jpg

شخصیت بخشی با طرح‌ها

اگر فضای کافی برای ساخت دیوار یا قرار دادن قفسه ندارید اصلاً نگران نباشید، تنها کافیست که به سراغ راه حل‌های ساده‌تر بروید. یکی از این راه حل‌ها می‌تواند تغییر نمای دیوار کنار در ورودی به وسیله ی کاغذ دیواری‌های طرح‌دار باشد. این کار به این بخش دیوار شخصیتی کاملاً جداگانه و مستقل از باقی فضای نشیمن می‌بخشد.

%DA%A9%D8%A7%D8%BA%D8%B0%20%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C.1.jpg

 

%DA%A9%D8%A7%D8%BA%D8%B0%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C.2.jpg

میزها و کنسول‌ها

استفاده از کنسول‌ها و میزها مجاور در ورودی علاوه بر اینکه محلی برای قرار دادن گلدان‌ها، شمع‌دان‌ها و سایر اشیای تزئینی و در نهایت یک ورودی زیبا و دوست‌داشتنی به وجود می‌آورد، فضایی برای قرار دادن کلیدها، سوئیچ ماشین، قبض‌ها و ...در اختیارتان می‌گذارد. اگر امکان استفاده از  کنسول‌ها برای ایجاد ورودی را دارید حتماً استفاده از آنها را در برنامه خود داشته باشید، زیرا که آنها ورودی شما را بسیار گرم و دلپذیر خواهند کرد. 

%DA%A9%D9%86%D8%B3%D9%88%D9%84.1.jpg

 

%DA%A9%D9%86%D8%B3%D9%88%D9%84.2.jpg

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶)
hedaiat
hedaiat
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۷

چه خوشگل

hosein_moghri
hosein_moghri
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۱

خلاقیت جالبی بود تشکر

Maniya_t07
Maniya_t07
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۴

خلاقیت های ساده و جالبیه. خیلی میشه ایده گرفت ازشون. بازم از اینا بزارید.ممنونم

mehdi617
mehdi617
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷

جالب بود

Missahmadi
Missahmadi
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۰۷

مام از قفسه برای ورودی خونه استفاده کردیم خیلی هم خوب وباحال شده