چرا قربانی تجاوز در برابر متجاوز مقاومتی از خود نشان نمی دهد؟

تجاوز جنسی یکی از موضوعات بحث بر انگیز است که گاهی صحبت کردن در مورد آن هم تابو تلقی می‌شود. زمانی که صحبت از تجاوز می شود سوالات زیادی ذهن افراد را به خود درگیر می‌کند که گاهی افراد حتی از پرسیدن سوالاتشان نیز شرم می‌کنند.
چرا قربانی تجاوز در برابر متجاوز مقاومتی از خود نشان نمی دهد؟

پدیده‌ی شوم تجاوز در جوامع مختلف یکی از تابوهای بزرگی است که وجود دارد و کشور ما نیز این قاعده مستثنی نبوده است. زمانی که صحبت از تجاوز می‌شود سوالی که ممکن است در ذهن جامعه شکل بگیرد این خواهد بود که: چرا قربانی تجاوز از خود دفاع نکرده است؟ چرا به دنبال راهی برای فرار نبوده است؟

حتی بعضی می‌گویند که اگر آن‌ها درگیر این رویداد بودند از خود دفاع می‌کردند. اما اگر با افرادی که قربانی تجاوز بوده‌اند صحبت کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها موقعی که این اتفاق روی می‌داده کاملاً خشکشان زده و به نوعی فلج شده بودند و نمی‌توانستند از خود در مقابل متجاوز دفاع کنند. حتی گاهی دیده شده که دادگاه به خاطر اینکه قربانی از خود دفاع نکرده حکم به عدم وقوع تجاوز داده است. گویا به نظر می‌رسد عدم مقاومت نوعی واکنش طبیعی در مقابل تجاوز بوده است.

قربانی تجاوز

اما مطالعه‌ای جدید منتشر شده، که گویا توضیحی برای این سوال دارد. مطالعه‌ای که در مجله‌ی (Acta Obstetricia et Gynecologica Scandinavica) انجام شده نشان می‌دهد که قربانیان تجاوز در طول این رخداد به نوعی یخ می‌زنند و دچار نوعی فلج می‌شوند که به نام بی‌حرکتی تونیک شناخته می‌شود. 

بنا به گفته‌های محققان در بی‌حرکتی تونیک فرد زمانی که با تهدیدی بزرگ روبرو می‌شود ناخواسته و به طور موقتی فلج خواهد شد. در این شرایط قربانی هیچ گزینه‌ی دیگری برای پاسخگویی در اختیار ندارد. اگرچه این رفتار گویا غیرمنطقی به نظر می‌رسد اما این نوع عکس‌العمل به صورت تکاملی در مقابل شرایط تهدیدآمیز شکل گرفته است. 

قربانی تجاوز

دانشمندان متوجه شده‌اند که در میان حیوانات زیادی چنین رفتارهایی رایج است. آن‌ها زمانی که در مقابل یک شکارچی قرار می‌گیرند و راه فراری در مقابل خود نمی‌بینند هیچ مقاومتی نشان نمی‌دهند که نوعی خود را به مردن زدن است تا شاید شکارچی از قصد خود منصرف شود.

برای انجام این تحقیق دکتر آنا ملر از موسسه‌ی کارولینسکا و بیمارستان عمومی جنوب استکهلم در سوئد و همکارانش، ۲۹۸ زنی را که به مرکز اورژانس تجاوز در استکهلم مراجعه کرده بودند مورد مطالعه قرار دادند.

از میان این زنان ۷۰ درصد آن‌ها بی‌حرکتی تونیک شدید و ۴۸ درصد آن‌ها بی‌حرکتی تونیک بسیار شدید را گزارش کرده بودند. از میان ۱۸۹ نفر از این زنان که به مدت شش ماه تحت نظر قرار داشتند ۳۸ درصد آن‌ها دچار اختلال استرس پس از ضربه (PTSD) و ۲۲ درصد دچار افسردگی شدید شده بودند.

قربانی تجاوز

محققان امیدوارند که نتایج این تحقیقات بتواند به آن‌ها کمک کند تا بهتر درک کنند که تجاوز چطور بر روی قربانیان اثر می‌گذارد. دکتر ملر می‌افزاید: عده‌ی زیادی از افرادی که من آن‌‌ها را درمان می‌کنم دچار این فلج موقتی شده‌ بودند و احساس گناه می‌کنند به این خاطر که نمی‌دانند چرا نتوانسته‌اند حرکتی انجام بدهند. این افراد نباید خود را سرزنش کنند.

دکتر ملر می‌گوید: مطالعه‌ی حاضر نشان می‌دهد که بی‌حرکتی تونیک بیشتر از چیزی که قبلاً تصور می‌شد عمومیت دارد. این اطلاعات هم در زمینه‌ی حقوقی و هم آموزش روانی قربانیان تجاوز مفید است. همچنین این اطلاعات در آموزش دانشجویان پزشکی و حقوق نیز موثر خواهد بود.

منبع: refinery29 ،independent و bustle

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۳۴)
ali dehghanian
ali dehghanian
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۹

متاسفانه مقاله ی بسیار خوبی بود

Amir85
Amir85
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۷

راجب استخراج بيت كوين چيزي شنيدي?
قيمت هر بيت كوين 7000دلاره كه به پول ما ميشه حدود 100ميليون تومن??
⛏⛏براي استخراج بيت كوين فقط به يك لپ تاب يا كامپيوتر متصل به اينترنت نياز
داريد?

اگه اين شرايطو داريد
از همين الان شروع كنيد به كسب درآمد??
بدون هيچ سرمايه ايي ?فقد با داشتن لپ تاب يا كامپيوتر متصل به اينترنت ميتونيد با روشن گذاشتن نرم افزار مخصوص اين كار((مرورگر مخصوص شركت كروم)) شروع به استخراج كنيد?
?مرورگر کارپیتو تب بروزر بطور خودکار و بدون نیاز به کاری از سمت شما ، از قدرت CPU شما برای حل معادلات ریاضی بلاک های
بیت کوین استفاده میکند و در عوض به شما بیت کوین میدهد.
?برای اینکار کافی است بر روی لینک زیر که مخصوص لب تاب و کامپیوتر است کلیک کنید.بعد روی DOWNLOAD CRYP TO TAB BROWSERکلیک کنید تا نرم افزار دانلود شود. سپس نرم افزار را اجرا کنید و بر روی ایکون کریپتو تب که در گوشه سمت راست صفحه هست کلیک کنید و از استخراج بیت کوین لذت ببرید.
https://get.cryptobrowser.sit e/2497649

amirfoad
amirfoad
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۱

عالی

sdimtb
sdimtb
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۵

عالی

aligholamiyan
aligholamiyan
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۸

):