در تونل‌های باستانی جزیره‌ی مالتا چه می‌گذرد؟

آیا تا به حال درباره‌ی دخمه‌های زیرزمینی پاریس یا شهرهای باستانی روم که زیر بزرگترین شهرهای اروپایی مدفون شده‌اند، چیزی شنیده‌اید؟ شهرهای باستانی بسیاری زیر شهرهای امروزی اروپا مدفون هستند و هنوز کشف نشده‌اند و رازی سر به مهر باقی مانده‌اند. جزیره‌ی مالتا یکی از این اماکن جذاب و دیدنی است که هر ساله توریست‌های زیادی به آن منطقه سفر می‌کنند. چیزی که هنوز کاملا کشف نشده است، معماری غنی و فوق‌العاده‌ی این شهر است. مکان‌های کشف نشده‌ی بسیاری در این شهر وجود دارند که فقط از طریق درها و دالان‌های مخفی قابل دسترسی هستند.
در تونل‌های باستانی جزیره‌ی مالتا چه می‌گذرد؟

جزیره‌ی مالتا در وسط دریای مدیترانه، بین جنوب ایتالیا و لیبی واقع شده است. دولت مالتا ادعا می‌کند که پایتخت این جزیره، جزو اولین شهرهای اروپاست. معماری این شهر، زیبا و خیره‌کننده است. اما زیبایی‌های دیگری نیز در زیر خاک این جزیره وجود دارند.

با بنیتا همراه باشید.

 

تونل

در محدوده‌ی ساختمان دادگاه مالتا، پلکان پیچ در پیچی در یک زباله‌دانی وجود دارد که شما را به دنیای ناشناخته‌ای می‌برد. در انتهای این پلکان پیچ‌در‌پیچ، آبی وجود دارد که بقایای یک سیستم باستانی زه‌کشی است که اکنون سال‌هاست از کار افتاده. تونل‌های زیادی در دل خاک در هم تنیده شده‌اند که مکتشفان شجاع را به سوی خود می‌خوانند.

روی دیوار‌های این تونل‌ها الگویی زیگزاگ شکلی حکاکی شده که احتمالا نماد موج‌های پر قدرت ساحلی مالتا هستند. در این تونل‌ها، پناهگاه‌هایی تعبیه شده‌اند که هرکدام ظرفیت چهار نفره دارند. برخی از این پناهگاه‌ها دارای محراب‌هایی هستند که در دیوار ایجاد شده‌اند و در دیواره‌ی محراب‌ها کاسه، شمع و ظروف دیگر تعبیه شده است. مکتشفان بر این باورند که تونل‌ها بسیار قدیمی‌تر از پناهگاه‌ها هستند.  این تونل‌های پیچ در پیچ، به یک دژ مستحکم در وسط شهر راه دارند. معماری باستانی این مکان زیبا باعث شده، جای مناسبی برای تولید فیلم‌های تاریخی باشد.  

نکته‌ی جالبی که در مورد این تونل‌ها وجود دارد، این است که صدای شهر روی زمین در این تونل‌ها به وضوح شنیده می‌شود.

برخی از این تونل‌ها به اتاق بزرگی در زیر زمین می‌رسند که در آن چندین استخر وجود دارد. این استخرها نوعی مخزن بوده‌اند و در قرن شانزدهم ساخته شده‌اند.

 

پلکان

رم باستان یکی از رقبای سرسخت مالتا بود و امپراطور رم، پیوسته در حال نقشه کشیدن برای تصاحب جزیره بود. برای همین، مردم جزیره، شهر زیرزمینی را بنا کردند و راه‌های ورود آن را مخفی نگه ‌داشتند تا در مواقع جنگ بتوانند در زیر زمین پناه بگیرند.

دوازده مخزن برای شهر زیرزمینی در نظر گرفته شد تا درآن‌ها آب آشامیدنی ذخیره شود. این میزان آب، برای چهار ماه کافی بود و مردم در زمان محاصره می‌توانستند در زیر زمین باقی بمانند.

شوالیه‌های مالتا برای فرار اهالی قصر و مقامات، تونل‌هایی به سمت شهرزیرزمینی حفر کرده بودند تا در مواقع لزوم بتوانند خاندان سلطنتی و ساکنان قصر را فراری دهند.

در این شهر زیرزمینی راه آهنی هم وجود دارد که در بین سال‌های ۱۸۸۳ و ۱۹۳۱ ساخته شده است. بیش از پنج هزار شهروند مالتایی در طول بمباران ایتالیایی‌ها، در این تونل‌ها پناه گرفتند.

 

محراب

امروزه بسیاری از گردشگران به این جزیره‌ی پر رمز و راز سفر می‌کنند و به ماجراجویی می‌پردازند. مردم مالتا گردشگران را با آغوش باز می‌پذیرند و با نشان دادن شهر زیرزمینی مالتا به مسافران، هیجان آن‌ها را کامل می‌کنند.

اگر از خواندن این مطلب لذت بردید، می‌توانید «شرورترین تبه‌کاران دنیا» را نیز بخوانید.

دوستان و همراهان همیشگی بنیتا، لطفا نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید؛ همچنین می‌توانید به کانال تلگرامی بنیتا بپیوندید.

منبع:

lifedaily

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۱)
fatemeh8645
fatemeh8645
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

چقدرهیجان انگیز

آزاده
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

ممنون بابت این مطلب مفید

آزاده
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۲

خیلی جالب و هیجان انگیزه

Yasinghane
Yasinghane
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

ممنون

Yasinghane
Yasinghane
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۱

خوب بود