کی گفته حق با شماست؟

با رعایت برخی از قوانین به ظاهر کوچک در مناسبات فردی و اجتماعی در سطح شهر، می‌توان بسیاری از مشکلاتی که روزمره با آن‌ها درگیر هستیم را کاهش داد. بیشتر این مشکلات البته از فرهنگ جامعه سرچشمه می‌گیرند که اگر فرهنگ غلط با آگاه‌سازی اصلاح شود، شاهد از بین رفتن بسیاری از این مشکلات خواهیم بود.
کی گفته حق با شماست؟

در جامعه‌ی ما قوانینی در حوزه‌ی شهری وجود دارند که متاسفانه خیلی به آن‌ها اهمیت داده نمی‌شود. قوانینی که اگر رعایت شوند بسیاری از مشکلات مربوط به شلوغی، ترافیک و ... حل خواهد شد. برای اینکه سطوح مختلف جامعه به این قوانین پایبند باشند، باید اقداماتی برای فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی در کنار ایجاد ضمانت اجرایی برای آن‌ها صورت بگیرد. با بنیتا همراه باشید تا با زبان طنز، تعدادی از این قوانین را یادآوری کنیم.

فرهنگ شهری

آنچه که در مورد موتوسواران باید بدانید این است که این عزیزان تنها یک قانون شامل حالشان می‌شود و آن هم این است که کلا قانونی برایشان وجود ندارد. البته در این موضوع با نیسان و مخصوصا نیسان آبی رنگ مشترک هستند. پس اگر با خیال راحت و دست در دست یار و فارغ از دنیا در حال قدم زدن در پیاده‌رو هستید و ناگهان یک موتور، تک‌چرخ‌زنان بر این حال زیبای شما به صورت عمودی فرود آمد، در جریان باشید که تقصیر خودتان است که در مسیر ویژه‌ی موتور قرار داشتید. البته به جرات می‌توان گفت که هر مسیری، مسیر ویژه‌ی موتور است.

ترافیک

قانون دیگری که در موردش اشتباه فکر می‌کردید، در مورد عابرین پیاده است. تصور کنید شما در ماشینتان زیر گرمای ۵۰ درجه نشسته‌اید و برای کاهش هزینه‌های کمرشکن بنزین، کولر را هم بیخیال شده‌اید. ۳۴۷ ثانیه هم پشت چراغ قرمز منتظرید تا چند ثانیه‌ای چراغ سبز شود و راه بیافتید. ۳ ثانیه مانده تا چراغ به مدت ۱۳ ثانیه سبز شود. ناگهان عده‌ای آب معدنی تگری به دست، هدفون در گوش، عینک آفتابی به چشم و سیگار بر لب، خرامان و بی‌توجه به رنگ چراغ ۱۰ ثانیه از ۱۳ ثانیه‌ی حیاتی شما را به خود اختصاص می‌دهند و شما را با یک ۳۴۷ ثانیه چرغ قرمز دیگر رها می‌کنند تا حمام آفتاب بگیرید. یک لحظه هم فکر نکنید که حق اعتراض دارید.

مترو

  تصور کنید ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر یکی از روزهای وسط هفته است. شما در ایستگاه مترو منتظرید تا قطار از راه برسد. تصور قرار گرفتن در چنین وضعیتی هم وحشتناک است. شما ۶ قطار را به امید اینکه بعدی را سوار شوید، از دست داده‌اید. قطار هفتم از راه می‌رسد و شما به عنوان آخرین نفر با هل داده شدن به داخل واگن، ظرفیت را تکمیل می‌کنید در حالی‌که نیمی از بخش‌ برجسته‌ی بدن شما بین در و ایستگاه قرار دارد، با هزار بدبختی سوار داده می‌شوید و در، درحال بسته شدن است. در این حالت اگر یک نفر از گیت ورودی ایستگاه تا در واگن را با پرش سه گام طی کرد و از بالای سر شما پرید توی قطار و برخی از اعضای بدنش را در چشم و گوش و حلق و بینی شما فرو  کرد، بدانید که ایشان می‌تواند و انجام می‌دهد و شما هم طبق معمول حق اعتراض ندارید.

جدا از قضیه‌ی ازدحام و فشار از ۴ جهت که در مترو به آدم وارد می‌شود، تصویر آشنای دیگر مردم گوشی به دست است. تصور کنید که شما یکی از این گوشی به دستان هستید و در حال چک کردن گروه تلگرامی فامیل یا چت‌های خصوصی که با یار داشتید هستید. در این حالت اگر متوجه نگاه بغل‌دستی‌ به گوشیتان شدید، کاری که باید بکنید این است که گوشی را طوری بگیرید که بغل‌دستی‌تان، راحت‌تر بتواند به گوشی شما نگاه کند وآرتروز گردن نگیرد. این جزو حقوق اولیه‌ی شهروندی است که شما باید رعایت کنید و حقی است که بغل‌دستی‌تان که ۳۰ ثانیه بیشتر از آشنایی‌تان نمی‌گذرد بر شما دارد.

حیوان خانگی

از دیرباز در فرهنگ ما همسایه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و بزرگان همواره به احترام به حقوق همسایه تاکید کرده‌اند. امروزه هم با توجه به شلوغی شهرها و آپارتمان‌نشینی، همسایه‌ها به هم نزدیک‌تر شده‌اند و بالطبع احترام‌ها و رعایت حقوق همسایگی هم به‌واسطه‌ی این نزدیکی، باید بیشتر شود. تصور کنید همسایه‌ی محترم شما چند قلاده سگ دارد که از نظر جثه به اسب و از نظر حجم صدا به وال شبیه هستند و در یک آپارتمان ۵۲ متری ساکن است. حالا اگر این همسایه‌ی محترم ساعت دو نصف شب بخواهد با این سه سگ تمرین فن بیان، رقص باله و دو با مانع را به‌طور هم‌زمان انجام دهد، حقی که شما بر ایشان دارید این است که فقط لذت ببرید.

منبع:

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۲۶)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

همینطوره

آوا
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

موافقم

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

بنده هم موافقم

moh-faz
moh-faz
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

جالب بود

AGHA Behrouz
AGHA Behrouz
۱۶:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰

ممنون از مطلب خوبتون