نشانه های عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار بیشتر در بین زنان شایع است و این موضوع به آناتومی خاص آن‌ها مرتبط است. در این طلب به بررسی و راه های درمان این عفونت می‌پردازیم.
نشانه های عفونت مجاری ادرار

اگر این مطلب را می‌خوانید و یک خانم هستید خبرهای خوبی برای شما ندارم! از دو نفر زن یکی به عفونت دستگاه مجاری ادرار مبتلا می‌شود. این عفونت زمانی رخ می‌دهد که یکی از اعضای دستگاه ادرار (کلیه‌ها، میزنای، مثانه، یا پیشاب‌راه) با یک پاتوژن (عموماً قارچ) آلوده شود. اغلب این عفونت‌ها جدی نیستند اما اگر عفونت به کلیه‌ها برسند می‌توانند باعث مرگ شوند.

 

چه چیزی باعث ایجاد عفونت مجاری ادرار می‌شود؟

این عفونت دلیل این توصیه‌ی همیشگی است که خود را در سرویس بهداشتی به خوبی بشوییم. چرا که لوله‌ای که از مثانه ادرار را به بیرون تخلیه می‌کند به مقعد بسیار نزدیک است. باکتری‌ها درون روده‌ی بزرگ مثل: ای کولای در بهترین موقعیت قرار دارند تا از مقعد خارج شوند و به مجاری ادرار حمله‌ور شوند از آن‌جا آن‌ها می‌توانند وارد مثانه شوند. اگر هم که عفونت درمان نشود سرانجام به کلیه خواهند رسید. البته انجام فعالیت‌های جنسی پرخطر هم می‌تواند منجر به این عفونت شود. در ادامه به علل کلی ابتلا به عفونت مجاری ادرار اشاره خواهم کرد. با بنیتا همراه باشید.

عفونت مجاری ادرار

فعالیت جنسی

از آن‌جایی که فعالیت‌های جنسی می‌تواند به راحتی باکتری‌ها را از نواحی واژنی و مقعدی به مجاری ادرار منتقل کند یکی از شایع‌ترین دلایل ابتلا به عفونت مجاری ادرار است. توصیه‌های که می‌شود این است که نیم ساعت قبل از عمل جنسی به سرویس بهداشتی بروید.

یبوست

وقتی یبوست دارید کار تخلیه‌ی ادرار از مثانه سخت‌تر می‌شود و به این معنی است که باکتری زمان بیشتری برای رشد و آلوده کردن دارد.

دیابت کنترل نشده

وقتی قند خون بالا است قند اضافی از طریق ادرار دفع می‌شود. این باعث ایجاد محیطی مناسب برای رشد باکتری خواهد شد.

نگه‌ داشتن ادرار

اگر ادرار داشته باشید و آن را به مدت چند ساعت محبوس کنید باکتری زمان بیشتری برای رشد پیدا می‌کند.

کم آبی

نوشیدن آب کافی نه تنها برای سلامتی سایر ارگان‌های حیاتی بدن ضروری است بلکه برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مجاری ادرار هم ضروری است. وقتی آب کافی می‌نوشید به تخلیه باکتری از بدن کمک بزرگی می‌کنید.

کنترل بارداری

وقتی از روش‌های کنترل بارداری (دیافراگم و اسپرم‌کش‌ها) استفاده می‌کنید این موضوع می‌تواند سبب تغییرات هورمونی به نفع باکتری‌ها شود. 

تامپون و پد

استفاده از تامپون‌ و پدهای کثیف به راحتی باعث رشد باکتری می‌شوند. همچنین در خرید لباس زیر خود هم دقت لازم را به خرج دهید. 

سنگ کلیه

این سنگ‌های سرشار از مواد معدنی می‌توانند مجاری ادرار را مسدود کنند و به باکتری‌ها زمان کافی برای رشد را بدهند.

 

نشانه‌های عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار

سوزش و درد هنگام ادرار کردن

سوزش و درد هنگام ادرار کردن اغلب اولین نشانه‌‌ی ابتلا به عفونت مجاری ادرار است. هر چند باید این نشانه‌ها مدتی ادامه پیدا کنند تا بتوان با قطعیت نتیجه گرفت. اگر در ادامه روز، دیگر دردی را حس نکردید بدن خودش از پس عفونت برآمده است. نوشیدن آب در این مقطع کمک بزرگی برای رهایی از عفونت است.

تکرر ادرار

اگر همین چند دقیقه پیش ادرار کرده‌اید و دوباره به این فکر می‌کنید که باید به سرویس بهداشتی برگردید احتمال ابتلا وجود دارد. باکتری، مجاری ادرار و مثانه را تحریک می‌کند و باعث می‌شود تا حس کنید ادرار دارید.

ادرار کردن شما را آسوده خاطر نمی‌سازد

عفونت مجاری ادرار سبب می‌شود شما حس کنید مثانه‌تان پر شده است اما میزان کمی ادرار را دفع می‌کنید. تکرر ادرار و عدم رضایت از ادرار کردن نشانه‌ای است که باید جدی گرفته شود.

عفونت مجاری ادرار

رنگ تیره، خونی یا تغییر رنگ ادرار

رنگ ادرار خود خبر از سر نهان می‌دهد! هر رنگی به جز زرد یا بی‌رنگ باعث نگرانی است. قبل از اینکه نگران شوید بهتر است نگاهی به مواد غذایی که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده‌اید بیندازید. اگر چغندر مصرف کرده باشید رنگ ادرار صورتی خواهد شد که بعد از یک شبانه‌روز به حالت اولیه برمی‌گردد.

ادرار بودار

نیازی به بو کردن ادرار نیست چرا که وقتی ادرار بوی تندی دارد به راحتی آن را تشخیص خواهید داد. البته یک سری مواد غذایی (قهوه و مارچوبه) نیز سبب ایجاد بوی تند خواهند شد. 

فشار و درد در اطراف مثانه و لگن خاصره

زنان مسن‌تر اغلب وقتی مبتلا به عفونت مجاری ادرار هستند دچار این فشار و درد می‌شوند. این نشانه‌ها عموماً با سایر اختلالات اشتباه گرفته می‌شود اما مهم است که به آنها توجه کنید و با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

 

درمان عفونت مجاری ادرار

عفونت مجاری ادرار

اگر به این عارضه دچار شده‌اید اولین کاری که باید انجام بدهید مراجعه به پزشک است اما یک سری توصیه‌های مراقبتی کلی وجود دارند که در زیر به آن‌ها اشاره خواهد شد:

آب زیادی بنوشید

وقتی ادرار دارید این کار را انجام بدهید

خود را به خوبی بشویید

لباس‌های گشاد به تن کنید

از اسپرم‌کش‌ها کمتر استفاده کنید

از مواد حاوی پروبیوتیک استفاده کنید

آب ذغال اخته بنوشید

سیر را فراموش نکنید

منبع: prevention، webmd، draxe

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۹)
pedram28
pedram28
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

تشکر

آرمین
۰۴:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰

مقاله بسیار مفید و خوبی است،تشکر از بنیتا

مزدیسنا
مزدیسنا
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۶

 

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۶

دستتون درد نکنه عالیی

الهام
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵

ممنون مفید بود