درآمد‌زایی برای بانوان در خانه: خیاطی [قسمت دوم]

خیاطی در منزل یکی از راه های کسب درآمد است. با بنیتا همراه باشید تا فوت و فن این حرفه را فرا بگیرید.

درآمد‌زایی برای بانوان در خانه: خیاطی [قسمت دوم]

کار خیاطی در خانه، به‌اندازه‌ی عمر صنایع روستایی قدمت دارد، به همین خاطر از زمان‌های گذشته فضایی از فعالیت‌های اقتصادی برای بهبود مهارت‌ها و کسب و کارها فراهم شده است. اگرچه همه‌ی مردم خیاطی و طراحی لباس بلد نیستند ولی این صنعت پتانسیل ارائه‌ی خدمات فراوانی به مردم دارد مثل تغییر و تعمیر لباس‌ها که به‌راحتی در خانه یا در محل کار قابل انجام است. با بنیتا همراه باشید.

چگونه کسب وکار خیاطی را در خانه راه بیندازیم:

۱- کارهای روزمره‌تان را ترک نکنید

خیاطی

صبور باشید شاید قبل از اینکه کارتان را رها کنید، فرصت برای انجام دوباره‌ی آن داشته باشید. سعی کنید کسب و کارتان را با کمترین هزینه در مواد اولیه و تجهیزات راه‌اندازی کنید. البته برای توسعه کارتان و همچنین جذب مشتریان بیشتر و اینکه شما و محل کارتان را بشناسند طبیعی است که زمان‌بر خواهد بود.

همیشه برای شروع کسب و کارهای جدید نیاز به تلاش فراوان است. در این میان، شاید لازم باشد هفته‌ای چهل ساعت کارکنید تا بتوانید به قول معروف روی پای خودتان بایستید. شما می‌توانید در اوقات فراغت خود با حفظ حرفه‌ی اصلی‌تان اقدام به راه‌اندازی کسب و کار جدید کنید. به یاد داشته باشید کارهای اساسی را در همان اول کار انجام دهید، به‌خصوص زمانی که تازه می‌خواهید خیاطی را یاد بگیرید.

۲- مشتری پیدا کنید

کسب وکار

برای خود یک زمینه‌ی حرفه‌ای یا خدماتی که می‌خواهید در آن زمینه به فعالیت ادامه دهید، تعریف کنید و خدماتی که مطلوب و رضایت‌بخش مشتریان است را ارائه کنید، به‌خصوص در زمینه‌ای که علاقه دارید این کار را انجام دهید.

در زمینه‌ی ترمیم و تعویض لباس، فروشگاه بهترین گزینه است و همچنین گزینه‌ی خوبی برای کسب وکارهای مشارکتی است.

اگر به زمینه‌ی خیاطی و دوخت و دوز لباس علاقه‌مندید، می‌توانید با یک بوتیک همکاری داشته باشید یا می‌توانید، در اوقات فراغتتان برای خودتان یک خیاطی مستقل تأسیس کنید.

اگر تخصص شما فراتر از خیاطی‌های معمولی، مثلا تولید لباس نوزاد یا دوخت پیش‌بند است، سعی کنید با بوتیکی مثل فروشگاه‌های البسه کودک یا بازار اقلام خوراکی همکاری داشته باشید که به مشتریانشان از این قبیل خدمات ارائه می‌دهند.

همیشه آدرس محل کارتان را به همراه داشته باشید و در مورد خدماتی که ارائه می‌دهید تبلیغ کنید. این کار بهترین نوع ممکن برای جذب مشتریان بیشتر و افزایش تولید است همچنین کسب وکار شما باید مجهز به یک متخصص‌ترمیم یا کسی که بتواند نمونه مدل و الگوهای لازم را گردآوری کند داشته باشد. شما مستقیما می‌توانید وارد این کار شوید. از فروشگاه‌ها در مورد اینکه آیا آنان به این نوع خدمات احتیاج دارند یا نه سؤال بپرسید.

۳- یک فروشگاه اینترنتی بسازید

فروشگاه آنلاین

شما می‌توانید پایتان را کمی فراتر بگذارید و یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کنید و در آن خدماتی نظیر وب‌سایت‌های اتسی (Etsy) و ایبی (eBay) ارائه کنید. یک دامنه‌ی وب خریداری کنید و فروشگاه خودتان را بسازید.

مهم‌ترین فایده‌ی فروشگاه آنلاین این است که محدود به مکان نیستید و مشتری در هرجایی که باشد می‌تواند از شما خرید کند. همچنین می‌توانید نوع خدماتی را که ارائه می‌دهید، قبل از اینکه مشتری پروژه‌اش را برایتان بفرستد انتخاب کنید.

۴- ساعت‌های مداوم کار کردن روزانه را کنار بگذارید

ساعتهای مداوم

بچه‌ها معمولا در بین ساعت‌های ۸ صبح تا ۲ و نیم بعدازظهر در مدرسه هستند. شما نیز در این ساعات در اداره یا محل کارتان هستید می‌توانید همان جا پروژه‌تان را تکمیل کنید و به مشتری تحویل دهید.

می‌توانید بعدا آخر هفته یا آخر شب نیز برای پروژه وقت بگذارید اما فقط سعی کنید ساعت‌هایی که به‌طور روزانه برای کسب‌وکارهای جدید صرف می‌کنید مفید باشند.

۵- یک ساختار مالی درست راه‌اندازی کنید

امور مالی

به‌اندازه‌ی یک ساعت زمان بگذارید و به‌جای فروشنده کارکنید تا بتوانید یک برنامه‌ی مفید کاری تدوین کنید. در هنگام ارائه‌ی صورت‌حساب، حتما حداقل زمان لازم برای انجام پروژه را در نظر بگیرید. مثل دوخت شلوار یا ترمیم درزها، همه‌ی این‌ها نیاز به تعیین یک نرخ ثابت دارند. همچنین این مسئله را هم در نظر بگیرید که چقدر وقت شما در قبال انجام دادن پروژه ارزش دارد.

هزینه‌ی مواد اولیه را فاکتور کنید

مشتریان را از همه هزینه‌هایی که بایستی بپردازند آگاه کنید و قبل از شروع کار به آن‌ها تضمین انجام پروژه را بدهید.

اگر در کسب و کارتان به قواعد خاصی معتقد هستید، در هنگام قرارداد آن‌ها را برای کارمندانتان تعریف کنید. نمونه‌های آماده بسیاری به‌صورت آنلاین وجود دارند که چارچوب خاصی را برای دورکارها قرار می‌دهند. شما ممکن است به یکی از آن‌ها احتیاج داشته باشید که هم برای کسب وکار شخصی‌تان و هم برای نیازهای مشتریان مناسب هستند.

۶- کسب و کارتان را توسعه بدهید

توسعه کسب وکار

  • برای خودتان بروشور و آگهی داشته باشید. تبلیغات برای رشد کسب و کارها بسیار ضروری هستند. تبلیغات می‌تواند به‌صورت کلامی یا اصطلاحا دهانی باشد که توسط مشتریانی که نسبت به کار شما رضایت دارند صورت می‌گیرد و در طی مکالمات خود با دوستانشان در مورد کار شما تبلیغ می‌کنند.
  • از کارهای ساده شروع کنید. مثلا از برنامه‌های دانلودی رایگان استفاده کنید. بروشوری طراحی کنید. کارت ویزیتی که دربرگیرنده‌ی اطلاعات تماس با شما و خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید داشته باشید.
  • در صورتی که خدمات خیاطی گسترده‌تری به مشتریان ارائه می‌دهید، باید به فکر روش‌های تبلیغاتی بیشتری باشید مثلا نوع خدماتی که هر مشتری می‌خواهد به‌صورت جداگانه ذکر کنید (مثلا عنوان طراحی لباس کودک بهتر از عنوان کلی‌تری مثل بوتیک لباس است).
  • برای فروشگاه اینترنتی هم فهرستی از ایمیل‌های مشتریان ترتیب دهید تا مشتریان به‌این‌وسیله از محصولات و آپدیت‌های جدید باخبر شوند.

۷- پیشنهادهای ویژه ارائه کنید

پیشنهاد ویژه

  • برای مشتریانی که دائماً با کسب و کار شما در ارتباط هستند، پیشنهادها و کوپن‌هایی در نظر بگیرید. برخی ازاین‌دست ایده‌ها را در زیر مطالعه کنید.
  • پیشنهادهایی برای خریدارهای عمده داشته باشید. برای خریدهایی با تعداد بالا اشانتیون در نظر بگیرید.
  • کارت عضویت یا وفاداری. می‌توانید برای مشتریان وفادار، کارتی با عکس خودشان ارائه کنید تا در هر زمان سفارش‌ها یا تعمیرات و تعویضشان را با کارت انجام دهند. به‌این ترتیب، همچنین می‌توانید به مشتریان خدماتی از قبیل سرویس رایگان یا با هزینه‌ی کمتر ارائه کنید.
  • ارائه تخفیف در پست کالا. در فروشگاه آنلاین زمانی که مشتریان اقلام گوناگونی را سفارش می‌دهند می‌توانید هزینه‌ی پست کمتری از آنان دریافت کنید.
  •  اقلام اضافی. می‌توانید یک کالای خاصی را به‌صورت رایگان در هر بسته‌ی ارسالی به مشتریان همراه با سفارش آنان بفرستید. این کالای رایگان می‌تواند حس خرسندی را در مشتریانتان بیشتر کند.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۸)
آرمین
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

ممنون مطلب خوب و مفیدی بود.
میتونه خیلی کارآمد باشه

phenomenal
phenomenal
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

خیلی خوبه خیاطی

Rohit
Rohit
۰۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

شغل خوبیه راحت هم هست.

اقاجانی
اقاجانی
۲۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲

الان دیگه با اینستا و تلگرام بع راحتی میشه مشتری پیدا کرد

valid74
valid74
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶

مفیدواقع شد