درآمد‌زایی برای بانوان در خانه: خیاطی [قسمت سوم/پایانی]

خیاطی در منزل یکی از راه های کسب درآمد است. با بنیتا همراه باشید تا فوت و فن این حرفه را فرا بگیرید.

درآمد‌زایی برای بانوان در خانه: خیاطی [قسمت سوم/پایانی]

کار خیاطی در خانه، به‌اندازه‌ی عمر صنایع روستایی قدمت دارد، به همین خاطر از زمان‌های گذشته فضایی از فعالیت‌های اقتصادی برای بهبود مهارت‌ها و کسب و کارها فراهم شده است. اگرچه همه‌ی مردم خیاطی و طراحی لباس بلد نیستند ولی این صنعت پتانسیل ارائه‌ی خدمات فراوانی به مردم دارد، مثل تغییر و تعمیر لباس‌ها که به‌راحتی در خانه یا در محل کار قابل انجام است. با بنیتا همراه باشید.

۸- برای خودتان کاتالوگی از کارهایی که تا حالا انجام داده‌اید داشته باشید

خیاطی

گاهی شما با مشتریانی روبه‌رو می‌شوید که به دنبال سرویس‌های خاصی هستند. آن‌ها در درجه‌ی اول از شما درخواست مجموعه‌ای از کارهایی که تا آن زمان انجام داده‌اید را خواهند کرد، علاوه بر این ممکن است آنان یکی از پروژه‌هایی که انجام داده‌اید خوششان بیاید و از شما بخواهند درست مانند آن پروژه قبلی برایشان انجام دهید. در این صورت شما می‌توانید با تغییراتی جزئی از قبیل رنگ، اندازه و... کارشان را انجام دهید.

حتما از پروژه‌های فوق‌العاده و جذابتان عکس بیندازید. عکس‌های خوب در طراحی بروشورتان به‌دردتان خواهند خورد. حتی اگر فروشگاه آنلاین هم نداشته باشید، حتما سعی کنید یک صفحه‌ی وب یا نمونه کار خوب و قابل‌دسترس در اینترنت داشته باشید.

۹- گسترش کار و بازارهای جدید

درآمد زایی

اگر تنها کار تعمیر و تعویض لباس را انجام می‌دهید، حتما بازار لباس‌های عروس را هم در نظر بگیرید. در صورتی که در کار لباس نوزاد هستید به دنبال تجهیزات جانبی آن مثل لباس مادر هم باشید.

در صورتی که بر روی توسعه‌ی کسب وکارتان تمرکز دارید، بهتر می‌توانید به مشتریان خدمات ارائه کنید و از فرصت‌ها، استفاده‌ی بهتری کنید. ارائه‌ی خدمات به خانواده، دوستان و آشنایان بهترین راه برای کسب تجربه‌های جدید و همچنین نحوه‌ی توسعه خدمات است.

 به نیازهای حومه‌ی شهر و شهرهای نزدیک هم توجه کنید. شاید در آن‌جا هم به نوع خدمات خیاطی که ارائه می‌دهید احتیاج داشته باشند. حتما از قدرت تبلیغات استفاده کنید و از نیازهای منطقه‌ی جغرافیایی‌تان باخبر باشید.

۱۰- به همراه خیاطان دیگر تیم درست کنید

 ایجاد گروه به همراه دیگر خیاطان موفق، فایده‌های بسیاری برایتان خواهد داشت و سبب توسعه‌ی کسب و کارتان خواهد شد. برای نمونه اگر خیاطان دیگر در زمینه‌های دیگری تخصص داشته باشند، این فرصت برایتان ایجاد می‌شود که پروژه‌های بزرگ‌تری را بردارید و با مشتریان بیشتری معامله کنید و آن‌ها را بیشتر از قبل نسبت به کارتان وفادار کنید.

اگر با خیاطان دیگر تخصص‌های مشترکی داشته باشید، می‌توانید حجم بیشتری از پروژه‌ها را انجام دهید که البته این به شما کمک خواهد کرد که با فروشگاه‌ها و بوتیک‌های بیشتری در ارتباط باشید.

 برای خود یک شاگرد انتخاب کنید. حرفه‌تان را به یک نفر یاد بدهید و به او اجاره بدهید بخشی از کارها را انجام دهد برای اینکه از عهده‌ی کارها برآیید نیاز به مهارت‌ها و تجربه‌های بیشتری دارید.

چند راه کار دیگر

برای کسب‌وکار خانگی‌تان برنامه داشته باشید

اما قبل از اینکه به‌طور کامل کار روزانه‌تان را رها کنید، لازم است چند نکته را بخاطر داشته باشید و بر طبق آن برای کسب و کارتان برنامه‌ریزی کنید، مثل یک فرد حرفه‌ای رفتار کنید در مورد مسائل مالی مطالعه کنید. همچنین از قیمت بازار هم خبر داشته باشید، چون نباید صرفا برای خودتان قیمت تعیین کنید و باید همواره با بازار جلو بروید. و برای اینکه در کارتان سود کنید، نسبت به دخل و خرج‌تان وسواسیت نشان دهید و به دقت ترازنامه مالی‌تان را تنظیم کنید.

مطالباتتان را واقع‌بینانه کنید و انتظار نداشته باشید در عرض یک شب ثروتمند شوید. به این نکته توجه داشته باشید که مهمترین مهارت‌هایی که در کسب و کارتان به آنها نیاز خواهید داشت، به‌تدریج به‌دست خواهند آمد. همچنین، همیشه به‌دنبال آن باشید که مهارت‌های جدید کسب کنید. زمانی می‌توانید در حرفه‌تان متخصص شوید که از تجربه‌های کسانی که قبل از شما در این کار بودند فرا بگیرید. شور و شوق درونی‌تان را در جهت ایجاد کارهای فوق العاده مصرف کنید، البته برای برخی‌ها هم جدیت در کار اهمیت دارد.این نکته را هم  یاد بگیرید که دنیای حرفه‌ای‌تان در کار را از دنیای شخصی‌تان جدا کنید، چون تنها در این صورت است که می‌توانید از هر دو حالت لذت ببرید. حقه‌هایی را بلد باشید که به‌کمک آن‌ها رضایت مشتریان سختگیر را کسب کنید.

از کسانی که همیشه مشوق شما بوده‌اند و فروش‌های اول شما را رقم زده‌اند قدردان باشید. آنان در زمانی که دچار رکود شدید و فروش دل‌چسبی نداشتید، می‌توانند باعث دلگرمی‌تان شوند.

اما حالا چگونه می‌خواهید از ماشین خیاطی برای کسب درآمد استفاده کنید؟ در ادامه به ده مورد از بهترین ایده‌ها در این زمینه می‌پردازیم.

در مصرف پارچه صرفه‌جویی کنید

صرفه‌جویی از جمله برنامه‌های اصلی خیاطان است. برخی از خیاطان زمانی که وارد پارچه فروشی می‌شوند گیج می‌شوند و حجم زیادی پارچه سفارش می‌دهند، در حالی که می‌توانستند از باقی‌مانده‌ی همان پارچه‌های قبلی هم کار را به اتمام برسانند. در این حرفه باید همانند یک سرمایه‌دار فکر کنید. در هنگام خرید پارچه‌های جدید برای خودتان محدودیت‌هایی قرار دهید تا به اندازه‌ی نیازتان خرید کرده باشید. به‌دنبال کسانی باشید که خواستار اضافه‌ی پارچه‌های شما باشند و به آنان بفروشید. لیستی از اقلام غیرضروری تهیه کنید و به‌دنبال خرید پارچه‌ها و الگوهای مرغوب باشید. شما همچنین می‌توانید از مجله‌ها و کتاب‌های خیاطی یا سایت‌هایی مثل eBay برای سفارش استفاده کنید، به‌علاوه تنها اقلامی را بخرید که لازم دارید. در هنگام انتخاب مواد الگویی مشخصی را در ذهن داشته باشید. بودجه‌ی کار همیشه سریع افت پیدا می‌کند، به‌خصوص وقتی پارچه‌ای با جنس مرغوب و با قیمت بالا بخواهید بخرید. پارچه‌های خوب معمولا متری ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومان هستند که یقینا هزینه‌ی سفارش را بالا خواهند برد.

یاد گرفتن نحوه‌ی صرفه‌جویی در مواد اولیه بسیار مفید خواهد بود، در این صورت می‌توانید، هزینه‌های مواد اولیه را پایین نگه دارید، همچنین هزینه‌های نگهداری را هم کاهش بدهید.

تجربه کاریتان به دیگران منتقل کنید

شما برای کاری که در حال حاظر انجام می‌دهید، هرگز احتیاجی به مدرک تحصیلی  از یک مدرسه‌ی معتبر ندارید. تنها کاری که انجام می‌دهید، آموزش چیزهای ساده مثل دوخت لباس و بالش برای تازه‌کارها است. تنها دلیل آموزش، این است که شما بیشتر از شاگردانتان می‌دانید. البته برای آموزش لازم نیست که تمامی جنبه‌های کار را بلد باشید. شما می‌توانید کلاس‌هایی مثل آموزش خیاطی برای کودکان راه بیاندازید. می‌توانید برای بزرگسالان هم از این قبیل کلاس‌ها در مراکز تفریحی شهر یا پارچه فروشی‌های بزرگ برگزار کنید و توانایی‌هایتان را به بقیه آموزش دهید. دانشگاه‌ها هم معمولا کارگاه‌های خیاطی دارند که به کمک ماشین‌های خیاطی موجود در آن‌جا می‌توانید کلاس‌های آموزشی برگزار کنید. شما همچنین می‌توانید اردوهای بازدیدی از کارگاهتان برگزار کنید تا هنرجویان با محیط کاری آینده‌شان آشنایی پیدا کنند. کلاس‌های آموزشی خیاطی، بهترین راه برای مشهور شدن و بازاریابی پروژه‌های جدید خیاطی است. خدماتی که برای فروش ارائه می‌دهید بستگی زیادی به پارچه‌ها و مواد اولیه‌ی مورد استفاده‌تان خواهد داشت.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۲)
آرمین
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵

ممنون مطلب خوبی بود.
اشتغالزایی برای بانوان در منزل همیشه خوبه

phenomenal
phenomenal
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۱

خیلی خوبه مرسی

Rohit
Rohit
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹

خیاطی درامد انچنانی نداره مگر بصورت حرفه ای.

اقاجانی
اقاجانی
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۰۲

این تیم سازی خیلی مهمه ولی تو ایران هر کی برا خودش میخواد کار کنه

Amirhossein sanei
Amirhossein sanei
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸

شغل پر سودی هست