اشتباهاتی که حین کاهش وزن مرتکب می شوید

کاهش وزن سخت به نظر می‌رسد. گاهی اوقات همه‌ی کارها را درست انجام می‌دهید اما نتیجه لازم را نمی‌گیرید. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
اشتباهاتی که حین کاهش وزن مرتکب می شوید

اگر نمی‌توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید و این وزن را حفظ کنید باید اشاره کنم که تنها نیستید و عده‌ی زیادی مثل شما به در بسته خورده‌اند.

اما قبل از اینکه پرچم سفید به نشانه‌ی تسلیم را بالا ببرید بهتر است یک بار دیگر به اشتباهاتی که در این مسیر طی کرده‌اید خوب دقت کنید.

 

رژیم بدون گلوتن می‌گیرید

رژیم بدون گلوتن

اگر به بیماری سلیاک مبتلا نیستید قطع مصرف مواد غذایی حاوی گلوتن (پاستا، نان) بهترین راه برای کاهش وزن نیست. دکتر مارینا چاپارو سخنگوی آکادمی تغذیه می‌گوید: این موضوع شاید شوکه‌کننده به نظر برسد چرا که مرتب رسانه‌ها به افراد می‌گویند که مصرف مواد غذایی بدون گلوتن به کاهش وزن کمک می‌کند. البته شاید رژیم غذایی بدون گلوتن در ابتدا به کاهش وزن کمک کند اما یک انتخاب مناسب برای همیشه نیست. در طولانی مدت رژیم بدون گلوتن می‌تواند سبب کمبود مواد مغذی مثل: ویتامین B، امگا ۳ و فیبر شود.

به جای اینکه رژیم بدون گلوتن بگیرید سعی کنید که از غلات کامل به جای کربوهیدرات‌های فراوری شده استفاده کنید.

 

روی کاردیو تمرکز می‌کنید

کاردیو

اگر به دنبال کاهش وزن در درازمدت هستید زمان آن رسیده که از تردمیل دست بکشید. تمرکز روی کاردیو برای کاهش وزن یک اشتباه بزرگ است. البته افزایش ضربان قلب به چربی‌سوزی کمک می‌کند اما این موضوع فقط برای زمانی صدق می‌کند که روی تردمیل قرار دارید و فرایند چربی‌سوزی دیگر ادامه پیدا نخواهد کرد. به جای این کار روی انجام دادن تمرینات با وزنه و قدرتی تمرکز کنید. وقتی عضله می‌سازید سوخت و ساز خود را افزایش می‌دهید و یک آینده مطمئن از لحاظ چربی‌سوزی خواهید ساخت.

زنان با بالا رفتن سن عضله از دست می‌دهند و سوخت و سازشان کُند می‌شود. بنابراین تمرکز روی عضله‌سازی برای زنان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته این حرف به معنای حذف کاردیو نیست بلکه تمرکز بیشتر روی تمرینات با وزنه است. 

 

مصرف مواد غذایی کم چرب و جایگزین‌های شکر

مواد غذایی کم چرب

استفاده از رژیمی با مواد کم چرب و کم شکر برای کاهش کالری مصرفی منطقی به نظر می‌رسد. اما تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف این‌گونه مواد غذایی می‌توانند سبب شوند که در کل کالری مصرفی شما بالاتر برود. دلیل این موضوع به خاطر کمبود فیبر و پروتئین در این مواد است که سبب می‌شوند مدت زمان طولانی‌تری سیر بمانید. مصرف مواد غذایی پرچرب در ابعاد کوچک‌تر سبب می‌شود مدت زمان طولانی‌تری سیر بمانید. 

 

مصرف کالری مایع به جای جامد

کالری مایع

استفاده از کالری‌های مایع مانند اسموتی‌ها شاید دلپذیر به نظر برسد اما این نوع کالری‌ها از هرگونه فیبر و یا پروتئینی خالی هستند که دست بر قضا کلید کنترل گرسنگی و سالم ماندن شما هستند. مصرف کالری‌های مایع هیچ فشاری روی دستگاه گوارش نمی‌گذارد که این به معنی عدم مصرف انرژی توسط بدن است.

از طرفی غالب این کالری‌های مایع پر از شکر هستند که سبب ایجاد گرسنگی بیشتر خواهد شد.

 

مصرف کالری‌های زیاد یا کم

کالری‌های زیاد یا کم

برای کاهش وزن باید خود را در شرایط کالری منفی قرار بدهید. این به معنای سوزاندن کالری بیشتر نسبت به کالری که مصرف می‌کنید است.

برای سال‌های زیادی باور بر این بود که کاهش ۳۵۰۰ کالری در هفته می‌تواند سبب کاهش ۱ پوند (۰.۴۵ کیلوگرم) وزن شود. هر چند تحقیقات اخیر نتیجه‌ای خلاف این را نشان می‌دهند. شاید تصور کنید که کالری زیادی مصرف نمی‌کنید. اغلب افراد چیزی را که می‌خورند دستکم می‌گیرند.

در یک مطالعه‌ی ۲ هفته‌ای روی ۱۰ فرد چاق، گزارش شده که ۱۰۰۰ کالری مصرف می‌کرده‌اند که در واقع این میزان روزانه ۲۰۰۰ کالری بوده است. شاید شما روزانه مواد غذایی سالم زیادی را مصرف کنید اما در واقع این‌ها کالری‌های زیادی دارند (موادی مثل: آجیل و پنیر).

از طرف دیگر مصرف کالری کم هم اثر منفی دارد. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف روزانه کمتر از ۱۰۰۰ کالری سبب از دست رفتن بافت عضلانی می‌شود.

 

عدم مصرف پروتئین به اندازه کافی

پروتئین

برای کاهش وزن دریافت پروتئین کافی بسیار ضروری است. پروتئین با کاهش اشتها سبب افزایش حس سیری می‌شود که منجر به کاهش کالری دریافتی می‌شود. در یک مطالعه ۱۲ روزه مشخص شد افرادی که رژیم آن‌ها حاوی ۳۰٪ پروتئین است در مجموع ۵۷۵ کالری در روز کمتر مصرف می‌کنند. 

 

عدم مصرف فیبر کافی

فیبر

یک رژیم بدون فیبر به راحتی می‌تواند تلاش‌های شما برای کاهش وزن را با مشکل روبرو کند. مطالعات نشان می‌دهند که فیبرهای محلول مثل فیبر چسبناک می‌تواند با ایجاد ژلی که در خود آب نگه می‌دارد باعث کاهش اشتها شود. این ژل به آرامی درون سیستم گوارش شما حرکت می‌کند و مدت طولانی هم سیر خواهید ماند.

مطالعات نشان می‌دهند که مصرف فیبر به صورت روزانه باعث کاهش ۱۳۰ کالری جذبی توسط مواد غذایی می‌شود.

 

عدم ثبت مواد غذایی مصرفی

ثبت مواد غذایی

مصرف مواد غذایی مغذی یک استراتژی درست است. هر چند همچنان این خطر وجود دارد که کالری زیادی مصرف کنید. از طرف دیگر این خطر نیز وجود دارد که از هر کدام از مواد مغذی (کربوهیدرات، پروتئین، چربی و فیبر) به اندازه‌ی کافی مصرف نکنید.

مطالعات نشان می‌دهند که دنبال کردن مواد غذایی که مصرف می‌کنید می‌تواند به ایجاد یک تصویر دقیق از کالری و مواد مغذی مصرفی شما کمک کند.

در ضمن لیبل مواد غذایی را به درستی بخوانید تا کالری و مواد مضر را ناخواسته وارد بدن نکنید. منظورمان از لیبل آن شعارهای تبلیغاتی که روی مواد غذایی نوشته می‌شود نیست بلکه جدولی است که روی هر بسته ماده غذایی در فروشگاه موجود است.

منبع: .womenshealthmag، authoritynutrition

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۱۶۲)
shamalee-m
shamalee-m
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۶

خوبه که بدونیم

pedram28
pedram28
۱۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۶

مرسی

آناهیتا
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹

ممنون.مفید بود

آزاده
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸

مفید بود

آزاده
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸

ممنون