تفاوت‌های کت شلوار و تاکسیدو چیست

با اینکه شاید حساسیت به نوع لباس پوشیدن در بین آقایان به اندازه‌ی خانم‌ها زیاد و جدی نباشد، ولی باز هم برای بسیاری از آنها، مخصوصا اگر میهمانی رسمی‌ای پیش رو داشته باشند، مهم و قابل توجه است. با این وجود شاید دربسیاری از مواقع اطلاعات کمی که در مورد ویژگی‌ لباس‌های رسمی در اختیار دارند انتخاب و تصمیم‌گیری را برای آنها سخت کند.
تفاوت‌های کت شلوار و تاکسیدو چیست

شاید کنار هم قرار دادن نام دو لباسی که یکی کاملا برای همگان آشنا و در مقابل، دیگری تا حد زیادی برای اکثریت ناآشناست و اینکه از شما خواسته شود از بین این دو یکی را برگزینید، در صورتی که تصور دقیقی از معنی تاکسیدو نداشته باشید، در ابتدا تا حدی تعجب‌آور و چالش‌ برانگیز به نظر برسد، ولی احتمالا زمانی بیشتر تعجب خواهید کرد که بدانید تاکسیدو به نوعی همان کت و شلوار خودمان است. در واقع تاکسیدو نوع به شدت رسمی کت و شلوار است و تنها تفاوت‌های اندکی این دو لباس را در دو دسته‌ی جداگانه قرار می‌دهند که ممکن است حتی کسانی که با معنی تاکسیدو آشنا هستند نیز به طور کامل از آنها مطلع نباشند. اگر شما نیز کنجکاوید که در مورد این تفاوت‌ها و نحوه‌ی تمایز دادن این دو لباس از هم بیشتر بدانید در ادامه با ما همراه باشید.   

۱. تفاوت در میزان رسمیت

از نظر کاربردی چیزی که این دو لباس را از یکدیگر متمایز می ‌کند میزان رسمی بون آنهاست. در واقع هرچند که اکثر افراد پوشیدن لباس‌های اسپرت در مکان‌های عمومی و برای فعالیت‌های روزمره را ترجیح می‌دهند، ولی در عین حال شما برای پوشیدن کت و شلوار نیز به مناسبت و یا محل خاصی نیاز ندارید و چنانچه با چنین لباسی به خیابان، سرکار و یا خرید بروید هرگز کسی شما را با تعجب نگاه نخواهد کرد، در صورتی که مطمئنا با پوشیدن تاکسیدو و رفتن به چنین اماکنی نگاه‌های متعجب اطرافیان را متوجه خودتان خواهید کرد. در واقع تاکسیدو بر خلاف کت و شلوار که در بسیاری از مکان‌ها و میهمانی‌ها امکان پوشیده شدن را دارد، تنها در مراسم کاملا رسمی، مانند مجالس عروسی، پوشیده می‌شود. همچنین این لباس مخصوص مراسمی است که از عصر به بعد برگزار می‌شود و قبل از این تایم از روز نمی‌توان از تاکسیدو استفاده کرد. ( عکس‌های اول مربوط به تاکسیدو و عکس‌های دوم مربوط به کت و شلوار است.)

   1.1.jpg

1.2.jpg

۲.  تفاوت در رنگ

اگر چه تاکسیدو به طور سنتی به رنگ سیاه و سفید پوشیده می‌شد، امروزه در رنگ‌های بیشتری از جمله خاکستری و سرمه‌ای به چشم می‌خورد؛ در حالی که کت و شلوارها در رنگ‌های روشن‌تر و حتی پارچه‌های طرحدار هم دیده می‌شود.

    2.1.jpg

۳.  استفاده از پارچه‌ی براق 

اساسی‌ترین تفاوت تاکسیدو با کت و شلوار در استفاده از پارچه‌ی براق بر روی یقه، دکمه‌ها و روی لبه‌ی جیب‌هاست. همچنین همانند کت‌ها و برای هماهنگی با پارچه‌ی براقی که در یقه آن به کار رفته است، در شلوار تاکسیدو نیز از پارچه‌ی براق به شکل نوار باریکی در قسمت درز شلوار استفاده شده است، در حالی که در کت و شلوار تنها  یک نوع پارچه به کار رفته است و دکمه‌ها نیز از جنس همان پارچه و یا از جنس پلاستیک هستند. هر چند که گاهی دیده می‌شود در تاکسیدو استفاده از این پارچه‌ی براق تنها به نوار باریکی بر روی یقه‌ کت و درز شلوار آن تقلیل یافته است، ولی با این وجود هنوز هم به عنوان یک تاکسیدو شناخته می‌شود.

  3.1.jpg

3.2.jpg

۴.  جلیقه‌‌ها و کمربندهای پارچه‌ای

تاکسیدو در شکل سنتی آن همراه با یک کمربند پارچه‌ای پهن به نام cummerbund و یا همراه با جلیقه پوشیده می‌شود، اگرچه امروزه ترجیح اغلب مردان بر این است که از میزان رسمیت این لباس اندکی بکاهند و استفاده از جلیقه‌ را ترجیح می‌دهند. هنگام پوشیدن کت و شلوار اینکه شما بخواهید از جلیقه‌ استفاده کنید یا خیر کاملا به نظر و عقیده شما برمی‌گردد و در پوشیدن یا نپوشیدن آن هیچ اجباری نیست. 


4.1.jpg

4.2.jpg

۵.  پاپیون و کروات

همانطور که معمولا متداول است که برای داشتن جلوه‌ای رسمی همراه با کت و شلوار کروات زده شود، که البته می‌تواند بدون کروات هم پوشیده شود، به شکل سنتی با تاکسیدو از پاپیون استفاده می‌شود، هر چند که امروزه با آن استفاده از کروات‌های بلند نیز متداول شده است و دیگرمغایر با اصول پوشیدن تاکسیدو نیست. البته در نهایت استفاده از هرکدام از آنها می‌تواند تابعی از سلیقه‌‌ی شما باشد.

  5.1.jpg

5.2.jpg

۶.  کفش

بر خلاف کت و شلوار که می‌تواند با مدل‌های گوناگونی از کفش‌ها پوشیده شود، با تاکسیدو باید تنها کفش ورنی مشکی بپوشید. 

  6.1.jpg

6.2.jpg

۷. پیراهن

پیراهنی که با تاکسیدو پوشیده می‌شود معمولا سفید رنگ با یقه‌ی wing tip، یقه‌ی مخصوص پاپیون، است. البته می‌توان پیراهن‌هایی با یقه‌ی laydown  نیز پوشید. این یقه‌ها برای پیراهن‌هایی که همراه کت و شلوار پوشیده می‌شوند هم مناسب‌اند، اگر چه همراه با کت و شلوار می‌توانید از طیف وسیع‌تری از پیراهن‌ها با یقه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های گوناگون استفاده کنید.

  7.1.jpg

7.2.jpg

با پوشیدن تاکسیدو در واقع شما به نوعی نشان خواهید داد که آن مراسم برای شما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، از این رو شاید بهتر باشد در جشن عروسی خود، چنانچه که تنها یک میهمانی خودمانی نیست و زمان آن نیز از عصر به بعد است، از بین تاکسیدو و کت و شلوار، تاکسیدو را برگزینید. در واقع اهمیت پوشیدن تاکسیدو در کنار زیبایی و شیک بودن آن، نشان دادن این موضوع است که این روز برای شما از جایگاه خاص و ویژه‌ای برخوردار است. این روز در واقع متعلق به شما و همسر شماست و کت و شلوار انتخابی است که ممکن است افراد زیادی در میان میهمانانتان داشته‌ باشند، بنابراین با پوشیدن تاکسیدو پوشش شما نیز به نوعی ویژه و خاص خودتان خواهد بود.

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۳۱۱)
mohammadbibak
mohammadbibak
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۴

عالی

Amir Nik
Amir Nik
۰۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۸

ممنون

pedram28
pedram28
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۴

ممنون مفید

سارا
۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳

اکسیدو یا در اصطلاح فرانسوی اسموکینگ (مخفف عبارت انگلیسی اسموکینگ جاکت) (همچنین: جامه تدخین) نوعی کت مردانه پیش باز است که در آن از یقه ایستاده استفاده و قسمتی از آن با پارچه براق ماهوت مشکی رنگ تهیه می‌شود و ممکن است دارای جیب یا بدون جیب باشد، و آنرا در شب نشینی‌ها و یا مجالس تشریفاتی میپوشند.

از این لباس در مهمانی‌های رسمی به همراه پیراهن فراک و پاپیون سیاه استفاده می‌شود.

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۳

نمیدونستم جالب بود