آیا لکه‌ های سفید روی ناخن نشانه‌ ای از کمبود کلسیم هستند؟

این مقاله به بررسی دلیل لکه های سفید روی ناخن می پردازد. لکه های که به باور عموم نشان از کمبود کلسیم دارند. با بنیتا همراه شوید.

آیا لکه‌ های سفید روی ناخن نشانه‌ ای از کمبود کلسیم هستند؟

یک افسانه‌ی قدیمی می‌گوید که لکه‌های سفید روی ناخن‌ها نشانه‌ای از کمبود کلسیم است. این افسانه به تبلیغات پی‌درپی شرکت‌هایی برمی‌گردد که ادعا می‌کردند با محصولات خود کلسیم را به ناخن‌ها بازگردانده و این تغییر رنگ را درمان می‌کنند. در ادامه با بنیتا همراه باشید.

بااین‌حال، این لکه‌های سفید هرگز نشانه‌ای از کمبود کلسیم نبوده و تنها دلیلی بر زخمی شدن و یا ضربه دیدن ناخن‌ها در گذشته هستند.

این لکه‌ها به‌دلیل زخم‌هایی که در بستر ناخن به وجود آمده شکل گرفته‌اند و پس از چند هفته از رشد ناخن‌ها نمایان می‌شوند. فاصله‌ی بین زمان زخمی شدن ناخن‌ها و به وجود آمدن لکه‌ها به‌قدری است که شما کاملاً آسیب دیدن ناخن خود را فراموش کرده و اصلاً دلیل این لکه‌ها را ضربه دیدن ناخن نمی‌دانید.

فرآیند رشد ناخن

لکه‌های سفید ناخن همچنین می‌توانند به‌واسطه‌ی ناخن جویدن، مانیکور کردن و واکنش‌های اندک به لاک‌های ناخن پدید آیند. این لکه‌ها موقتی بوده و با رشد ناخن‌ها از بین می‌روند.

تغییر رنگ ناخن‌ها به‌ندرت نشانه‌ای از یک بیماری جدی بوده و در صورت وجود یک بیماری جدی نیز به علائمی دیگر هم نیاز دارند. لکه‌های تیره‌ی روی ناخن خطرناک‌تر بوده و باید از سوی شما بیشتر موردتوجه قرار بگیرند. مطلب نوع ناخن ‌ها و رنگ آن ها نشانه کمبود چه ماده معدنی در بدن است اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد.

درنهایت این‌که، لکه‌های سفید روی ناخن شما بی‌اهمیت بوده و پس از رشد ناخن‌ها از بین می‌روند.

منبع: lifehack

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۴۷)
hedaiat
hedaiat
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۸

چه چیزها

pedram28
pedram28
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸

مرسي

fere16150
fere16150
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷

همیشه فکر میکردم از کمبود کلسیم هست ولی فهمیدم درست نیست.ممنون

morgan72
morgan72
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۹

من خودم روی ناخن هام این لکه ها وجود داره ولی اتفاقا کلسیم اضافی هم مصرف میکنم . ممنون که نادرستی این شایعه رو نشون دادید

behroz1366
behroz1366
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳

خیلی مفید بود
سپاس