چرا زنان به هیستریک بودن متهم می شوند؟

زنان امروزی که می‌خواهند نقش‌های ریاستی را به عهده بگیرند عموماً به هیستریک بودن متهم می‌شوند.
چرا زنان به هیستریک بودن متهم می شوند؟

چند هفته پیش سناتور زن آمریکایی «کاملا هریس» در جریان جلسه‌ی سنا در مورد رابطه کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه دو بار مورد حمله یکی از سناتورها و همچنین دادستان آمریکا قرار گرفت. این تنش‌ها از جنس درگیری‌های همیشگی در سنا نبودند بلکه در این حملات او متهم به هیستریک بودن شد. آن هم به خاطر رفتاری که اصلاً هیستریک نبود بلکه یک رفتار برپایه‌ی قدرت و به نوعی تهاجمی بود.

ابتدا اجازه بدهید این واژه را تعریف کنم: هیستری به معنای هیجان و احساسات غیرقابل کنترل است و در این حالت فرد نشانه‌های اضطراب را به نشانه‌های بیماری تبدیل می‌کند.

این رفتار متعلق به یک کشور خاص نیست و یک پدیده است که در سراسر جهان نمونه‌های آن مشاهده می‌شود. اگر به محیط‌های اداری مردانه که زنان در آن حضور دارند نگاهی بیندازید متوجه رخ دادن آن خواهید شد. زنان به خاطر اینکه رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که نشانه‌ی قدرت و شجاعت است مورد سرزنش واقع می‌شوند و به آن‌ها برچسب تندروی و گاهی هیستریک بودن زده می‌شود. این در حالی است که اگر یک مرد همان رفتار را از خود نشان بدهد به عنوان رفتاری پسندیده و نشان‌دهنده‌ی شجاعت او قلمداد خواهد شد. 

 هیستریک

به ریشه‌ی مسئله که نگاه کنید به این موضوع می‌رسید که گویا جامعه نقش‌های ریاستی را برای مردان در نظر گرفته است و اگر زن از این جایگاه با جامعه روبرو شود باید رفتارهای خود را کاملاً کنترل شده بروز بدهد. این مشکل در ناخودآگاه جامعه قرار دارد.

زنان به خاطر نقش‌های جدیدی که در رهبری سازمان‌ها به عهده می‌گیرند مورد سرزنش واقع می‌شوند. اگر آن‌ها بخواهند از موضع قدرت با بقیه صحبت کنند باید مجازات شوند. این نگاه حتی باعث می‌شود زنان دست به سانسور رفتار خودشان هم بزنند. اما این زنان هستند که باید درک کنند آن‌ها نمی‌توانند رفتارهای جامعه را تغییر بدهند و این جامعه است که باید رفتار خود را تغییر بدهد. پس بهتر است از تغییر رویه‌ی خود دست بردارند. اگر در مقطعی از رهبری خود نیاز به بروز رفتارهایی از سر شجاعت و اقتدار دارید پس مقتدر عمل کنید.

تحقیقاتی در نیویورک صورت گرفته و مشخص شده است زمانی که یک مرد موفق می‌شود قدرت دوست‌یابی او تقویت می‌شود اما وقتی زنان موفق می‌شوند محبوبیت آن‌ها پایین می‌آید. جالب این‌جاست که حتی خود زنان هم حمایت لازم را از زنان موفق انجام نمی‌دهند. 

 هیستریک

اجازه بدهید از نقطه نظر دیگری به موضوع نگاه کنیم: گاهی اوقات اینکه یک زن را هیستریک یا دیوانه خطاب می‌کنند فقط به خاطر ذهنیت‌های غلط نیست بلکه یک تکنیک برای ساکت کردن صدای او است! این روشی است که وقتی گروهی تحت حمله قرار می‌گیرد برای اینکه از موضع دفاعی خارج شود از آن استفاده می‌کند. وقتی یک زن مورد این نوع حمله قرار می‌گیرد موضوع صحبت خود را فراموش می‌کند و خود را زیر سوال می‌برد. با خود می‌گویید: آیا من واقعاً احساسی صحبت می‌کنم؟ اصولاً حر‌ف‌های من درست بودند؟ این همان هدفی است که مهاجم به دنبال آن است.

 استفاده از این تکنیک در تاریخ سابقه دارد. زمانی که شما به بررسی دورانی در اروپا می‌پردازید که زنان به دنبال حقوق خود از جمله حق رای و حق مالکیت بودند استفاده از این واژه در روزنامه‌ها و حتی به صورت کاریکاتور متداول بود. نتیجه‌ای که می‌توان در اینجا گرفت این است که طرف مقابل می‌ترسد مردم به حرف‌های شما گوش بدهند بنابراین صحبت کنید!

 

آیا از روی احساس صحبت کردن چیز بدی است؟

 هیستریک

اینکه شما در مورد موضوعی با احساس صحبت کنید نشان‌دهنده‌ی اشتیاق شما به موضوع است و همین‌طور علاقه‌ی شما به موضوع است. اینکه یک زن احساسی صحبت می‌کند به معنای این نیست که تصمیماتش را هم بر مبنای احساس می‌گیرد. زنان به صورت طبیعی احساسی‌ترند و نمایش این احساسات یک رویداد غلط نیست.

از طرف دیگر مردها نیز با موضوعات احساسی برخورد می‌کنند. کافی است نگاهی به ورزش بیندازید. مردها به روش‌های مختلف در طول رقابت‌های ورزشی احساسات خود را بیان می‌کنند. به روزنامه‌های ورزشی که نگاه کنید چیزی به جز بازتاب احساسات مردان را نمی‌بینید. اما این احساسات برچسب نمی‌خورند و حتی به آن‌ها حرکات احساسی نیز نمی‌گویند. همه در ورزشگاه ورزشکارانی را دیده‌ایم که بر سر یکدیگر فریاد می‌کشند و درگیری فیزیکی پیدا می‌کنند و کسی به آن‌ها لقب دیوانه را نمی‌دهد. تصور کنید اگر زنان چنین رفتارهایی از خود بروز می‌داند چطور برخورد می‌کردیم؟!

اگر یک مرد هستید و این مطلب را می‌خوانید باید با افکار خود خلوت کنید و وجدانمان را که وقایع اطراف را مورد قضاوت قرار می‌دهد مورد سوال قرار بدهیم. چرا به درستی یک رفتار یا نادرستی رفتاری دیگر حکم می‌دهیم؟ منشاء این قضاوت‌ها از کجا نشات می‌گیرد. قبل از اینکه به دیگری حمله بکنیم و او را مورد قضاوت قرار بدهیم ابتدا صبر کنید و از درستی قضاوت خود اطمینان حاصل پیدا کنید.

منبع: forbes، vogue، hercampus، refinery29

شما باید وارد شوید تا بتوانید پاسخ دهید.

نظرات (۶۳)
pedram28
pedram28
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۷

ممنون

آوا
۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۴

جالب بود

saeedeh12
saeedeh12
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۲

آخی خیلی همخوب

moh-faz
moh-faz
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۰۴

جالب بود

آوا
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۳۰

مقاله جالبی بود ممنون